Uddybning: bålfade i detaljer
OutdoorGearLab vægter varme højest, og det flytter placeringerne
OutdoorGearLabs samlede resultat bygger på fem delpoint med faste vægte: varme 45 procent, røg 30, transport 10, rengøring 10 og opsætning 5. Testerne købte selv bålfadene og målte vægt, indvendig diameter, brændetid og samlingstid. Af 16 bålfade er Yukon 2.0 nummer 1 med 84 point, Bonfire 2.0 nummer 2 med 83 og Summit 24" nummer 5 med 81. Tallene er testerens, ikke vores.
Vores kriterier vægter anderledes. Varme og røg har 25 procent hver, og vi har tilføjet pris pr. cm og testgrundlag. Det gør, at Bonfire samlet står over Yukon, selvom testen vender det om: Bonfire vinder på pris, transport og anmeldelser, mens Yukon vinder på varme. Husk, at vægtene er et valg, og at en anden vægtning ville kunne give Yukon førstepladsen.
Testen har også grænser. Den er amerikansk, brændetiden er målt pr. fyldning og ikke i dansk vinterklima, og der er ikke målt på rust over tid. Kun Bonfire har et supplement i form af kundeanmeldelser.
Yukon, Bonfire og Summit 24" er de tre Solo Stove-modeller, der både er testet og kan fås i Danmark, og de ligger som nummer 1, 2 og 5 af 16. Andre modeller i testen, som Breeo X Series X24, Tiki Brand Reunion Smokeless, Cuisinart Cleanburn og East Oak, har vi ikke undersøgt for dansk lager, så de er ikke med. Det betyder, at vores udvalg ikke afspejler hele testen, men kun den del, vi kunne finde i en dansk butik.
Reglen for modeller uden test er den samme for alle: ingen kan få mere end 40 point for varme og røg, uanset hvad producenten skriver, og de får 20 point for testgrundlag. Derfor står Ranger, Summit 19.5" og Winnerwell L under de tre testede, selvom Winnerwell L har den laveste pris. Havde der været en åben test af dem, ville de kunne rykke op, og rækkefølgen ville ændre sig. Vurderingerne og placeringerne regnes ud af kriterierne og påvirkes ikke af, hvilken butik der sælger modellen.
Yukon mod Bonfire: 1.800 kr. for 10 minutter og 9,4 kg mere bål
De to nærmeste modeller adskiller sig på få, men konkrete punkter. Brændetiden pr. fyldning var 70 minutter for Yukon og 60 for Bonfire. Det indvendige kammer er 24 mod 17,5 tommer, og brænde kan være 22 mod 16 tommer. Yukon vejer 19 kg uden stativ, Bonfire 9,6 kg. Prisforskellen hos Biopejs-shop er 1.800 kr.
Regnet pr. minut brændetid koster Yukon 58 kr. og Bonfire 37 kr. Det er en forenklet måde at sammenligne på, fordi Yukon også giver et bredere bål til flere personer, men den viser, at Yukon er et valg for dem, der faktisk har brug for pladsen.
For en familie på fire ved et bord på terrassen vil Bonfire være tilstrækkelig. For en stor have, hvor der sidder otte til ti omkring bålet, er Yukon det, OutdoorGearLab selv peger på. Summit 24" er en mellemløsning med 52 kr. pr. minut brændetid.
Sammenlignet med Yukon er Summit 24" 3 kg lettere, med 16 mod 19 kg, og brændekammeret er 22,5 mod 24 tommer. Brændetiden er 65 mod 70 minutter, varmepointet 8 mod 9, og opsætning tog to mod tre minutter. Transportpointet er 6 mod 5. Prisen er 649 kr. lavere, men de to butikker er ikke de samme, og Summit mangler den prissammenligning, som Yukon har.
Tilbehør kan gøre et bålfad til en grill, men det koster
Netpejsen sælger til Bonfire en støbejernsgrillplade til 699 kr., men den kræver en såkaldt hub til 1.300 kr., så grillpladen og hubben koster tilsammen 1.999 kr. Netpejsen har også en pakke med griddleplade og hub til samme pris. Til Yukon koster hubben 1.800 kr. og til Ranger 925 kr. Netpejsen har også et Surround-bord til Yukon og Bonfire til 2.600 kr., og lægger du det til Yukon med stativ hos Netpejsen til 4.475 kr., ender du på 7.075 kr. Det passer med OutdoorGearLabs bemærkning om, at Yukon med bord nærmer sig 1.000 dollars. Til Yukon sælger Netpejsen desuden et Surround-låg til 930 kr. og et almindeligt låg til 1.250 kr.
Der er også en pilleadapter, som lader Bonfire brænde pillebrændsel. OutdoorGearLab skriver, at adapteren sælges separat, og Netpejsen har den til 369 kr. til Bonfire, 290 kr. til Ranger og 650 kr. til Yukon. Netpejsen sælger også pizzaovne til de tre størrelser, men vi har ikke vurderet dem her.
Hvis madlavning er hovedformålet, er Winnerwell L et alternativ: Maxipro skriver, at bålstedet kan bruges med trekantede riste. Men Winnerwell L har ikke de røgsvage egenskaber, og vi har ikke fundet test af grillresultatet.
Winnerwell Flat Firepit er et andet værktøj end Solo Stove
Maxipro sælger Winnerwell i størrelserne S, L og XL. S er 21,8 cm samlet og vejer 1,2 kg til 331 kr. L er 41,8 cm og vejer 4,1 kg til 850 kr. XL står til 1.570 kr. i Addrevenue-feedet, men vi har ikke læst den side. Alle er af rustfrit stål og foldes fladt. Pr. kg vægt koster S 276 kr. og L 207 kr., og belastningskapaciteten er 8 kg for S og 10 kg for L ifølge Maxipro.
Ifølge Maxipros tekst kan de bruges sammen med særlige trekantede riste til madlavning, og ristene sælges separat. Til L-størrelsen koster en rist 331 kr. Der er hverken røgsvag konstruktion eller test, så prisfordelen skal ses i det lys.
Maxipro angiver novemberpriser, hvor L er sat ned fra 944 kr. til 850 kr. Prisen kan altså stige efter kampagnen, og vores prisscore ville falde tilsvarende.
Købsguide: sådan vælger du bålfad
Røgfrit bålfad bedst i test er røgsvagt, og det kræver tørt brænde
Alle Solo Stove-modellerne i udvalget bygger på samme princip: dobbelte vægge, hvor luft føres op mellem væggene og blæses ind over flammerne, så røgen brændes af én gang til. Butikkerne kalder det 360 graders luftstrøm. OutdoorGearLab gav både Yukon 2.0, Bonfire 2.0 og Summit 24" 9 ud af 10 for røg, og testerne skriver om Yukon, at der kun er røg ved optænding og slukning. Samme test gav konventionelle modeller uden røgsvag konstruktion lavere røgpoint, for eksempel 4 ud af 10 til Amazon Basics Steel Lattice.
Men ordet røgfri er et salgsord. Både Netpejsen og Biopejs-shop skriver på produktsiderne, at Solo Stove markedsfører bålfadene som røgfri, og at det kun opleves under optimale forhold. Netpejsens vejledning til Bonfire siger, at man bør bruge tørt brænde af høj kvalitet og starte med 3 til 4 stykker. Er forbrændingen ikke optimal, kan der ifølge de samme butikker stadig forekomme en smule røg.
Den røgsvage konstruktion passer derfor ikke til alle. Hvis du vil lave bål med grene fra haven, der ikke er tørre, er der intet i underlaget, der viser, at et røgsvagt bålfad klarer det bedre end et åbent. Winnerwell L Flat Firepit beskrives ikke som røgsvagt, og Maxipros tekst nævner hverken sekundær forbrænding eller dobbelte vægge. Det er et åbent bålsted, og røgen vil følge brændets kvalitet.
Til sammenligning gav OutdoorGearLab 10 ud af 10 for røg til to gasdrevne bålfade, Outland Living Mega og Outland Living Granville, fordi de ikke brænder træ. Den slags er ikke med i vores udvalg, fordi vi ikke har undersøgt dansk lager af dem, og fordi spørgsmålet her er træbål. Men hvis røg er det eneste, du vil undgå, viser testen, at et gasbål er en anden vej.
Stativet er ikke tilbehør, hvis din terrasse er af træ
OutdoorGearLab begyndte sin test af Bonfire 2.0 uden stativ og fik et brændt hul i terrassen. Solo Stove sendte efterfølgende et stativ gratis, og testerne skriver, at stativet er en nødvendig del af opsætningen. Netpejsen skriver om Bonfire, at den kun må bruges på træterrasser og andre sårbare underlag med stativ, fordi bunden bliver varm. Spørgsmålet er altså ikke, om du vil have stativ, men om du vil betale for det som tilbehør.
I de danske butikker er det en afgjort sag for tre af modellerne. Bonfire, Yukon og Ranger sælges med stativ hos både Netpejsen og Biopejs-shop. Netpejsen har også en Bonfire uden stativ til 2.000 kr., men den var udsolgt den 6. november, og forskellen til udgaven med stativ til 2.499 kr. er kun 499 kr. Summit 24" har ifølge OutdoorGearLab indbygget stativ, så der er ingenting at tilkøbe.
Her ligger en forskel mellem den amerikanske test og de danske varer, som ikke fremgår af testens samlede resultat. OutdoorGearLab skriver, at Yukon sælges uden stativ, og at et stativ koster 100 dollars eller mere. Du kan derfor ikke sammenligne amerikanske priser med danske, uden at du lægger stativet til. Det passer for både Yukon og Bonfire: den danske udgave er den samme som testens bålfad plus et stativ, og vi har skrevet forskellen ud i hver produkts bedømmelse.
Diameteren afgør, hvem der kan sidde ved bålet, og prisen pr. cm varierer fra 20 til 59 kr.
Det største tal på en produktside er ikke altid det vigtigste. Her er prisen pr. cm ydre diameter (butikkens mål eller testens målte yderdiameter), regnet på det laveste verificerede danske tilbud den 6. november: Winnerwell L 20 kr., Ranger 43 kr., Bonfire 45 kr., Summit 24 55 kr. og Yukon 59 kr. Summit 19.5" kan ikke regnes, fordi Netpejsen ikke oplyser mål. Tallet er ikke et mål for kvalitet, men viser, hvad en ekstra centimeter bål koster.
I praksis sætter diameteren grænsen for, hvor mange der kan sidde i rimelig afstand. Netpejsen skriver om Summit 19.5", at det passer til fire til seks personer, og om Summit 24", at det passer til seks til otte. Det er butikkens tekst, ikke en måling, og begge tal er sat af den samme butik, der sælger bålfadet. Yukon er endnu bredere med 68,5 cm, og OutdoorGearLab beskriver den som den bedste til store grupper. Bonfire på 49,5 cm er testens valg til mindre haver.
Vælg den mindre størrelse, hvis I normalt er to til fire, for så koster de ekstra centimeter mere, end de giver. Det samme gælder, hvis bålet skal stå på en lille terrasse, hvor 68,5 cm for Yukon fylder meget. Brændekammeret afgør også, hvor lange stykker du kan lægge på: 16 tommer for Bonfire, 20 for Summit 24 og 22 for Yukon, ifølge OutdoorGearLabs målinger. Mål dit brænde, før du vælger Bonfire.
Hvis du regner pris pr. siddeplads med butikkens egne tal, bliver billedet et andet end pr. cm. Summit 19.5" til 2.700 kr. og seks personer giver 450 kr. pr. plads, og Summit 24" til 3.400 kr. og otte personer giver 425 kr. Kapaciteterne er butikkens vurdering, men regnestykket viser, at den store model ikke behøver at være den dyre pr. gæst, hvis I faktisk er mange.
Prisen varierer også mellem butikker. Hos Netpejsen koster Ranger 1.799 kr. mod 1.619 kr. hos Biopejs-shop, Bonfire 2.499 kr. mod 2.249 kr. og Yukon 4.475 kr. mod 4.049 kr. Det er 180, 250 og 426 kr. i forskel på samme udgave med stativ, så det kan betale sig at sammenligne, før du bestiller.
Varmen går opad, så et røgsvagt bålfad kan give mindre varme end forventet
Nederst i OutdoorGearLabs vurdering af Bonfire står, at varmen spredes opad frem for udad, og at modellen mangler kraftig strålevarme. Det er en følge af konstruktionen: de høje flammer står midt i et smalt kammer. Yukon fik 9 for varme og Bonfire 8, og Summit 24" 8. Forskellene er små på tallet, men testerne mærkede Yukons varme over 1,8 meter fra bålet.
Hvis du vil have mere varme, sælger Netpejsen varmeskjolde til Solo Stove: 1.250 kr. til Ranger, 1.500 kr. til Bonfire og 1.999 kr. til Yukon. Det betyder, at skjoldet til Bonfire kan koste mere end halvdelen af selve bålfadet, og at skjoldet til Yukon svarer til halvdelen af fadets pris hos Biopejs-shop. Vi har ikke fundet test af varmeskjoldenes effekt.
For en kold oktoberaften er varmen altså et argument for Yukon eller Summit 24", ikke for Ranger. For en sommeraften, hvor flammerne er hovedsagen, er varmen mindre vigtig, og så fylder pris og størrelse mere.
Tilbehøret lægger yderligere til regningen. Netpejsen har overtræk til Bonfire til 499 kr., til Yukon til 645 kr. og til Ranger til 435 kr., og OutdoorGearLab anbefaler en gnistskærm til Yukon, så gløder ikke havner på møbler eller mennesker. Lægger du varmeskjold og overtræk oveni Bonfire til 2.249 kr., passerer du Yukons pris, som er 4.049 kr., uden at få Yukons kammer.
Et bålfad på 19 kg flyttes ikke hver weekend
OutdoorGearLab målte Bonfire til 21,2 pund, altså 9,6 kg, uden stativ. Yukon vejede 42 pund, altså 19 kg, og testerne skriver, at der ikke er steder at tage fat, så den er besværlig at flytte alene. Summit 24" vejede 35,2 pund, altså 16 kg. Butikkerne opgiver andre tal med stativ: 11,4 til 11,5 kg for Bonfire og 21,3 kg for Yukon.
Hvis bålfadet skal med på sommerhuset eller campingturen, taler tallene for Ranger på 7,5 kg ifølge Biopejs-shop og for Winnerwell L på 4,1 kg, som lægges sammen til 3 cm tykkelse. Winnerwell S vejer 1,2 kg og koster 331 kr. hos Maxipro, men er med en samlet bredde på 21,8 cm et lille bål.
Hvis fadet står fast på terrassen, er vægten uden betydning, og så er der ingen grund til at vælge den lettere model.
Transport handler også om, hvordan fadet pakkes. Biopejs-shop skriver, at Bonfire og Ranger leveres med en nylonbærepose, mens vi ikke har set en bærepose nævnt for Yukon eller Summit. Winnerwell L skiller sig ud ved at kunne lægges på en reol og stuves væk, fordi den som opbevaringsmål er 30 mm høj. Det er den eneste i udvalget, hvor opbevaring ikke kræver et rum.
Summits hurtige start kræver en startgel, som testerne ikke fik til at virke
Summit-serien er Solo Stoves nyere linje, og Netpejsen skriver, at den antænder op til tre gange hurtigere end tidligere generationer. Den nyhed bygger på en kegle i midten, der er lavet til alkoholbaseret startgel i stedet for optændingsbrænde. OutdoorGearLab skriver, at testerne havde flere mislykkede forsøg med at få gelen til at brænde, og at keglen tager plads i brændekammeret.
Det betyder ikke, at keglen ikke virker, men at løftet om hurtig start ikke er bekræftet af testen. Gelen er desuden proprietær, så du er bundet til producentens egen. Hvis du i forvejen har optændingsposer i huset, som Netpejsen sælger til 269 kr. for 500 stykker, er Summits kegle en omkostning uden fordel.
Summit 24" er til gengæld den eneste med indbygget stativ i udvalget, og lavere profil giver ifølge testerne bedre udsyn til flammerne. Om du vil betale 1.151 kr. mere end for Bonfire for det, afhænger af, om du allerede ville have købt et stativ. OutdoorGearLab selv konkluderer, at Summit ikke er overbevisende nok til dem, der allerede har et Solo Stove, men er værd at overveje som første røgsvage bålfad.
En amerikansk test kan bruges, hvis du kontrollerer tre ting
OutdoorGearLab er det eneste åbne testgrundlag, vi har for tre af modellerne, og det er et amerikansk site, som selv oplyser, at det køber alle de produkter, det tester, og at det kan tjene provision på links. Første kontrolpunkt er stativet, som vi har gennemgået ovenfor. Andet er versionen: Solo Stove har opdateret flere linjer, og testen gælder kun den version, der er skrevet i anmeldelsen. Yukon og Bonfire er begge 2.0, mens Summit 24" kun er koblet til den danske vare via butikkens beskrivelse. Det er derfor, Summit scorer lavere på testgrundlag end Yukon.
Tredje punkt er enhederne. Alle mål i testen er i pund og tommer: 42 pund, 24 tommer og 22 tommer. Vi har omregnet til kg og cm i produkttekster, hvor det var nødvendigt. Dollarpriserne i testen, 550 dollars for Yukon, 350 for Bonfire og 600 for Summit, kan ikke lægges direkte over på danske priser, fordi den danske pris inkluderer moms, og fordi stativet er med.
Testens placeringer er altså et sted at starte, ikke en facitliste for den danske handel. Hvis en butik skifter til en nyere version af bålfadet, må du selv sammenholde den med testens beskrivelse, og tjekke om versionsnummeret eller kendetegn som indbygget stativ og startgelkegle stemmer. Det gælder især Summit-serien, hvor Netpejsen sælger to størrelser med meget ens tekst.
Designbålfade i rusten stål er en anden slags køb
Designhome sælger håndlavede bålfade fra Arpe Studio i rusten og rustfrit stål. Priserne begynder ved 1.595 kr. for Maar i 58 cm og går op til næsten 6.000 kr. for de største. Leveringstiden er 5 til 7 hverdage, og bålfadet leveres i ét stykke. Designhome er Addrevenue-annonsør, men vi har ikke inkluderet bålfadene, fordi vi ikke har fundet test, anmeldelser eller en beskrevet røgsvag konstruktion.
Valget står derfor mellem to ting: et røgsvagt fad med dokumenteret ydeevne eller et skulpturelt bålsted, hvor udseendet er hovedformålet. Vælger du det sidste, er der ingen grund til at kigge på Solo Stoves tal.
Vil du i stedet lave mad over flammerne, har vi sammenligninger af gasgrill og pizzaovn.