Uddybning: concealere i detaljer
Fit Me og Eraser har samme snit, men Eraser har næsten dobbelt så mange utilfredse
De to Maybelline-modeller er de mest sammenlignelige i udvalget. Begge har afrundet 4,3 ud af 5, begge har tre nuancer på lager online hos Matas, og begge koster under 90 kr. Forskellen ligger i fordelingen: Fit Me har 7 enere og 11 toere af 406 (4,4 procent), Eraser har 15 enere og 18 toere af 390 (8,5 procent). Femstjernede er 57,4 og 57,7 procent, altså det samme.
Det er kun i bunden, de adskiller sig. Det passer med, hvad kunderne skriver: Fit Me omtales som let at påføre og god til prisen, Eraser som god til dækning, men også som en concealer med en rodet applikator. Eraser har fuld og medium dækning oplyst, Fit Me har let eller medium, afhængigt af hvilken tekst du læser.
Prisforskellen er 23 kr. hos Matas (82,95 mod 59,95 kr.). For den forskel får du en concealer med flere oplyste dækningsniveauer, en svampeapplikator og otte nuancer hos StylingAgenten, men med næsten dobbelt så mange utilfredse anmeldere.
Eraser er det oplagte valg, hvis din nuance findes hos StylingAgenten, og du ønsker en applikator med svamp. Fit Me er valget, hvis du vælger efter tilfredshed og pris, og din nuance kan bestilles online hos Matas.
Nilens Jords stift har højere snit end den flydende, men de lander side om side
De to concealere fra Nilens Jord koster begge 159,96 kr. hos Matas og har begge fire nuancer på lager, men de er forskellige produkter. Den flydende har 4,3 ud af 5 fra 313 anmeldelser, stiften 4,5 ud af 5 fra 198. Stiften har 71,7 procent femstjernede mod 57,8 procent, og 6,1 procent en- og tostjernede mod 7,3 procent. På snit og fordeling er stiften bedre.
Den flydende vinder på antal: 313 anmeldelser placerer den i trinnet 200 til 399, mens stiften med 198 er to under grænsen. Fordi omfang vejer 20 procent, trækker det stiften ned, så de to får samme afrundede score som Clinique, 6,8, og står alfabetisk som nummer seks til otte. Med to anmeldelser mere ville stiften have været fjerde i stedet for ottende.
Den slags grænse er et træk ved vores model og ikke noget, kunderne har sagt. Den er brugt ens for alle, og vi ændrer den ikke for at ramme et bestemt resultat. Læs derfor stiften som en concealer med stærkere kundetilfredshed end placeringen antyder, og den flydende som den med flere stemmer bag sig.
Begge er dyre i forhold til udvalgets midte: e.l.f. koster 85 kr. mindre hos Matas og oplyser fuld dækning, mens Clinique koster knap 115 kr. mere og har 32 nuancer. Nilens Jord er valget, hvis du vil have en parfumefri formel, fordi Matas oplyser det for begge.
Touche Éclat er både udvalgets mest roste og dyreste, fordi den er en anden slags produkt
Yves Saint Laurent Touche Éclat har det højeste snit, den højeste andel femstjernede (79,8 procent) og den laveste andel en- og tostjernede (1,7 procent). Alligevel står den nederst, fordi den koster 319,95 kr., hvilket er 45 kr. mere end Clinique og over fem gange Fit Mes pris. Prisen vejer 20 procent i modellen, og den giver pennen den laveste score på kriteriet.
Pennen er en highlighter og concealer, ikke en klassisk fuld dækning-concealer. Matas oplyser medium dækning og nævner brug under øjnene, under brynet, på kindbenet, langs læbekonturen og som primer til øjenskygge. Det er noget andet end de øvrige otte, og kunder, der leder efter fuld dækning, nævner dårlig dækning og en tør og krakeleret finish.
Derfor er pennen både et logisk køb for dem, der vil have en highlighter, og et dårligt for dem, der vil dække en pigmentering. Anmeldelserne spænder over begge brugsmåder og lader sig ikke skille ad. Snittet på 4,7 gælder produktet i alle de funktioner, kunderne bruger det til.
Det er en del af forklaringen på, at modellen ikke kan afgøre, om Touche Éclat er den bedste concealer. Den kan sige, at kunderne er mest tilfredse med den, og at den er klart dyrest.
e.l.f. og Eraser deler samlet score, men ikke de samme styrker
e.l.f. Hydrating Camo og Maybelline Eraser får samme afrundede score, og e.l.f. står foran alene på grund af alfabetet. Det er en tilfældighed i sorteringen og ikke et udtryk for, at e.l.f. er den bedre concealer. De opnår tallet på hver sin måde.
e.l.f. vinder på nuancer (20 mod 3 online hos Matas), på laveste pris hos Matas (74,95 kr.) og på oplyst fuld dækning. Eraser vinder på kundegrundlaget: 4,3 ud af 5 fra 390 anmeldelser mod 4,1 fra 145, og 8,5 procent en- og tostjernede mod 12,4. Eraser kan desuden købes for 89 kr. hos StylingAgenten, hvor den findes i otte nuancer.
Vælger du efter tilfredshed, er Eraser det sikre valg, hvis nuancen findes. Vælger du efter nuance og dækning på en lille budget, er e.l.f. det. De to ligger kun 8 kr. fra hinanden hos Matas, så prisen afgør sjældent noget.
Købsguide: sådan vælger du concealer
Concealer bedst i test findes ikke som test, kun som sammenstilling
Ingen af de ni concealere i udvalget er, så vidt vi har kunnet finde, testet for dækning eller holdbarhed af en uafhængig testorganisation. Vi søgte hos Forbrugerrådet Tænk og fandt ingen læsbar test af concealere. Det, der findes, er 2.086 kundeanmeldelser hos Matas, butikkernes produktoplysninger og priser fra to danske butikker. Når vi skriver concealer bedst i test, er det derfor en sammenstilling af de tal og ikke et resultat fra en prøve.
Vægtene er åbne: snittet tæller 35 procent, antallet af anmeldelser 20, prisen 20, produktoplysningerne 15 og antallet af nuancer på lager 10. Snittet vejer mest, fordi det er det eneste mål for, hvordan concealeren fungerer for dem, der har brugt den. Antallet vejer næstmest, fordi 4,4 fra 128 anmeldelser, som hos NYX, er mere skrøbeligt end 4,3 fra 406, som hos Fit Me.
Metoden passer ikke, hvis du vil vide, hvor mange timer en concealer holder, eller om den samler sig i fine linjer. Producenterne nævner 12 timer for Clinique og op til 24 timers fugt for NYX, men hvordan det er målt, står der ikke noget om. Læs de tal som påstande.
Resultatet er tæt i midten. Fra andenpladsen til fjerdepladsen er forskellen så lille, at en forskel i pris eller nuancevalg kan veje tungere for dig end placeringen.
Nuancen afgør mere end mærket, og ingen anmeldelse kan vælge den for dig
Matas samler anmeldelserne for alle nuancer af en concealer i ét snit. Fit Mes 406 anmeldelser fordeler sig over ni varianter, og snittet kan derfor ikke fortælle, om netop din farve er blevet godt modtaget. En anmelder af Eraser skriver, at den næstlyseste nuance var mørkere end forventet, og det er en slags utilfredshed, et gennemsnit skjuler.
Det praktiske spørgsmål er, hvor mange nuancer du kan bestille uden at gå i en butik. Clinique har 32 af 32 på lager online hos Matas, e.l.f. 20 af 24, NYX 13 af 13, Touche Éclat 5 af 6, de to Nilens Jord-concealere fire af fire, og Rimmel tre af tre. Fit Me og Eraser skiller sig ud: af deres i alt 22 varianter hos Matas er 16 kun til salg i butik, så online er der tre nuancer af hver.
Det betyder ikke, at de to Maybelline-modeller er håbløse online. StylingAgenten lister otte nuancer af Eraser, fra 00 Ivory til 07 Sand, men for Fit Me har vi ikke set flere nuancer end Matas' tre. Butikkerne fører ikke de samme nuancer, og et snit fra Matas gælder ikke automatisk en nuance, du finder et andet sted.
Rimmel Lasting Radiance er det modsatte tilfælde: alle tre varianter kan bestilles, men tre nuancer dækker en smal del af skalaen. Er du meget lys eller meget mørk i huden, er Clinique og e.l.f. de eneste med et bredt udvalg online.
Et snit på 4,3 skjuler, hvor mange der er utilfredse
Fire concealere i udvalget har afrundet samme snit, 4,3 ud af 5: Fit Me, Eraser, Nilens Jords flydende og Rimmel Lasting Radiance. Bag tallet ligger forskellig utilfredshed. Andelen af anmeldelser med en eller to stjerner er 4,4 procent hos Fit Me, 6,0 hos Rimmel, 7,3 hos Nilens Jords flydende og 8,5 hos Eraser. Eraser har altså næsten dobbelt så mange utilfredse som Fit Me, selv om overskriften er den samme.
Den samme læsning ændrer billedet for e.l.f. og Touche Éclat. e.l.f. har snit 4,1 og 12,4 procent en- og tostjernede, mens Touche Éclat har 4,7 og kun 1,7 procent. På en skala til 5 er 4,7 højt, og det sætter YSL i en klasse for sig i kundetilfredshed, om end på kun 119 anmeldelser.
Fordelingen siger noget andet end snittet, men ingen af dem siger, hvad kunden var utilfreds med. Matas lister nogle gentagne emner, blandt andet dårlig påføring og rodet applikator for Eraser, en tyk konsistens for e.l.f. og at den sætter sig i fine linjer for Nilens Jords flydende. Det er ikke mål, men mønstre, og de bygger på få anmeldelser hver.
Anbefalingsandelen bag stjernerne er en tredje måde at læse det på: 93 procent af NYX-anmelderne anbefaler den, 91 procent af dem for Nilens Jords stift, 90 procent for Fit Me og Rimmel, 87 procent for Eraser og 85 procent for Clinique og Nilens Jords flydende. Brug dem som pejlemærker, ikke som rangordning.
Fuld dækning står på etiketten, men ordet betyder ikke det samme alle steder
Matas oplyser dækning som et felt: fuld for Clinique, e.l.f. og Rimmel, fuld og medium for Eraser, medium for Nilens Jords to, for Touche Éclat og, ifølge produktteksten, for Fit Me, hvor specifikationen i stedet siger let. For NYX nævner teksten både fuld dækningsgrad og medium dækkeevne ved to pump. Felterne kommer fra butikken og producenten og er ikke målt af nogen uafhængig.
Det giver en grov skala, men ikke en rangordning. Vi har ikke kunnet finde en måling af, hvor mange procent af en rødme eller en skygge en concealer skjuler, og producenternes ord er ikke defineret ens. Fuld dækning hos e.l.f., som koster 74,95 kr., og fuld dækning hos Clinique til 274,95 kr. er to udsagn, der ikke nødvendigvis betyder det samme.
Touche Éclat er et særtilfælde. Matas kalder den en highlighter og concealer i pen, og teksten beskriver brug under øjnene, under brynet og på kindbenet. Medium dækning er ikke en mangel for en highlighter, men den passer dårligt, hvis du leder efter en concealer til at dække en pigmentering eller et mærke.
Vælger du efter dækning alene, er Clinique, e.l.f. og Rimmel dem, der oplyser fuld. Vælger du efter, hvor ofte kunder nævner dækning positivt, er det Clinique (17 omtaler af god dækkeevne) og Nilens Jords stift og Eraser (16 hver), men det er en optælling af ord i anmeldelser og ikke en måling.
Formen afgør, hvordan du påfører: svamp, stift, pumpe eller pen
Seks af ni concealere er flydende med en applikator, men udvalget har tre andre former. Nilens Jords stift er en fast stift, NYX er et serum, der doseres med en pumpe, og Touche Éclat er en pen. Matas beskriver Clinique med en dobbeltendet applikator, hvor den ene ende har en indbygget svamp, mens StylingAgenten beskriver en indbygget svampeapplikator på Eraser.
Applikatoren er et område, hvor anmeldelserne har noget at sige. En kunde skriver, at Eraser får produkt ud over det hele, og Matas lister rodet applikator som et tilbagevendende negativt emne. For Touche Éclat lister Matas besværlig applikation. Til gengæld nævner kunder nem påføring for Fit Me, Rimmel og Nilens Jords flydende.
Valget af form afhænger af, hvor du vil bruge concealeren. NYX's tekst beskriver, at serummet kan bruges på både ansigt og krop, og Touche Éclat omtales som egnet til flere steder i ansigtet. De øvrige er beskrevet som concealere til ansigtet, og to af dem, Fit Me og Eraser, til mørke rande og mærker på huden.
Stiften passer dårligt, hvis du vil blende med en svamp uden at røre produktet direkte, og pennen passer dårligt, hvis du vil styre mængden præcist. Det er konsekvenser af formen og ikke noget, anmeldelserne har målt.
NYX koster 47 kr. mere hos Matas end hos StylingAgenten
NYX kostede den 6. november 93 kr. hos StylingAgenten og 139,95 kr. hos Matas, en forskel på 46,95 kr. Eraser kostede 82,95 kr. hos Matas og 89 kr. hos StylingAgenten, så her er Matas 6,05 kr. billigere. Fit Me kostede 59,95 kr. og Clinique 274,95 kr. hos Matas; for de to har vi ikke set en pris hos en anden dansk butik.
Vi bruger kun danske butikker med priser i kroner. Spanske Cosmetière viste lavere kronebeløb for flere af modellerne, men butikken sender fra udlandet og prissætter i euro, og er derfor ikke brugt som kilde til pris eller køb.
StylingAgenten oplyser 2 til 3 hverdages leveringstid og gratis fragt over 699 kr., og Matas oplyser 30 dages returret på siden for Fit Me. Vi har ikke sammenlignet fragtpriser under de grænser, så regn selv efter, hvad din kurv ender på.
Prisen i vores model er den laveste varepris, vi har fundet, uden fragt. Det er en bevidst forenkling, og den gør de billige modeller lidt billigere, end de kan være for en kunde med en enkelt vare i kurven.
Otte af ni oplyser ikke, hvor meget du får, og det gør prisen skrøbelig at sammenligne
Matas oplyser ikke indhold i ml eller gram for nogen af de ni concealere på de sider, vi har åbnet. Den ene undtagelse er NYX, hvor StylingAgenten skriver 9,6 ml i varenavnet. 93 kr. for 9,6 ml er 9,69 kr. pr. ml, men for de andre otte kan vi ikke regne pris pr. ml ud, og vi gætter ikke på mængden.
Det er et reelt hul, fordi mængden i en concealer varierer mellem tube, stift og pen uden at stå i prisen. Nilens Jords flydende til 159,96 kr. kan indeholde mere eller mindre end Fit Me til 59,95 kr., og så siger forskellen på 100,01 kr. ikke, om den dyre er dobbelt så dyr pr. ml eller billigere. Kigger du i butikken, står mængden på emballagen.
Derfor bygger prispointen i modellen på pakkens pris og ikke på prisen pr. ml. Det favoriserer små pakker lidt og straffer store, og det er en begrænsning, vi har valgt åbent frem for at fylde på med tal, vi ikke har. Skriver en butik indhold ud for en af modellerne, bør du selv regne om, før du vælger mellem to nær hinanden liggende priser.
Dyr betyder ikke højere snit, og 100 kr. ekstra giver samme 4,3
Nilens Jords flydende concealer koster 159,96 kr. hos Matas og har 4,3 ud af 5, samme snit som Fit Me til 59,95 kr. og Eraser til 82,95 kr. Det er 100,01 kr. mere end Fit Me for samme afrundede snit. Nilens Jords stift koster det samme og har 4,5, så her køber du et højere snit, men på færre anmeldelser.
Touche Éclat er den ekstreme sammenligning: 4,7 ud af 5 til 319,95 kr. Det er 0,4 stjerne mere end Fit Me for 260 kr. mere. Clinique har 4,4 til 274,95 kr., altså 0,1 stjerne mere end Fit Me for 215 kr. mere. Pr. tiendedels stjerne ekstra koster Touche Éclat 65 kr. og Clinique 215 kr. Det er små forskelle i snit på få anmeldelser, så tallene skal ikke læses som en pris for kvalitet.
Det betyder ikke, at de billige er bedre. Det betyder, at snittet ikke belønner pris, og at en dyr concealer skal have en anden grund til at komme i kurven, som et bredere nuancevalg (Clinique) eller en anden form (pennen, stiften).
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken concealer er bedst i test?
Ifølge vores sammenstilling er det Maybelline Fit Me Concealer, med 4,3 ud af 5 fra 406 anmeldelser hos Matas og en pris på 59,95 kr. hos Matas. Der findes ingen uafhængig test af dækning eller holdbarhed for de ni modeller, så placeringen bygger på kundeanmeldelser og butikkernes oplysninger. e.l.f. Hydrating Camo er nummer to og Maybelline Eraser nummer tre. De to har samme afrundede score, og e.l.f. står først alfabetisk.
Hvad er den bedste concealer til en lille pris?
Billigst i udvalget er Maybelline Fit Me til 59,95 kr. hos Matas, og den ligger også øverst samlet. Næstbilligst er e.l.f. Hydrating Camo til 74,95 kr. hos Matas, som oplyser fuld dækning og har 20 nuancer på lager online. Den har dog udvalgets laveste kundesnit, 4,1 ud af 5.
Hvilken concealer har fuld dækning?
Matas oplyser fuld dækning for Clinique Even Better, e.l.f. Hydrating Camo og Rimmel Lasting Radiance, og både fuld og medium for Maybelline Eraser. Det er butikkens og producenternes ord, og ingen uafhængig har målt dækningen. De tre billigste at købe med oplyst fuld dækning er e.l.f. (74,95 kr.), Rimmel (84,95 kr.) og Clinique (274,95 kr.).
Findes der en uafhængig test af concealere?
Vi har ikke fundet en læsbar test af concealere hos Forbrugerrådet Tænk, og vi har ikke søgt hos internationale testorganisationer. Derfor bygger siden på 2.086 kundeanmeldelser hos Matas og butikkernes oplysninger. Hvis en uafhængig test findes, vil den veje tungere end anmeldelserne.
Hvad er forskellen på concealer i stift og i flydende form?
Det afhænger af, hvordan du vil påføre. Nilens Jords stift er fast og påføres direkte, mens de flydende, som Fit Me, Eraser og Clinique, har en applikator eller svamp. Anmeldelserne af stiften nævner nem brug (15 gange) og god dækning (16 gange), men form og dækning er ikke målt, så der er ikke en dokumenteret forskel i resultat.
Hvor mange nuancer kan jeg bestille online?
Hos Matas kan du bestille 32 nuancer af Clinique, 20 af e.l.f., 13 af NYX, 5 af Touche Éclat, 4 af hver af Nilens Jords to og 3 af hver af Fit Me, Eraser og Rimmel. Fit Me og Eraser har i alt 16 varianter, der kun fås i butikken. StylingAgenten lister otte nuancer af Eraser.
Er dyre concealere bedre end billige?
Ikke i kundeanmeldelserne. Touche Éclat til 319,95 kr. har højest snit, 4,7, men Fit Me til 59,95 kr. har 4,3, og Nilens Jords flydende til 159,96 kr. har også 4,3. Prisen følger altså ikke snittet, og de dyre concealere skiller sig mest ud på nuancevalg, form og oplyst dækning.
Kan jeg stole på kundeanmeldelser hos Matas?
De er et godt sted at starte, men de måler ikke dækning, holdbarhed eller hudtype hver for sig. Matas samler anmeldelserne for alle nuancer på én side, så snittet ikke kan fortælle, om en bestemt farve passer. Se på fordelingen af stjerner, ikke kun snittet: andelen af en- og tostjernede varierer fra 1,7 procent hos Touche Éclat til 12,4 procent hos e.l.f.
Hvordan vælger jeg nuance af en concealer online?
Tjek først, om din nuance kan bestilles online, og sammenlign derefter butikkens beskrivelse af nuancen med din egen hudfarve. Anmeldelser kan ikke afgøre det, fordi snittet gælder hele serien. En kunde skriver, at den næstlyseste nuance af Eraser var mørkere end forventet, så regn med, at nuancenavne ikke er ens fra mærke til mærke.
Hvilken concealer er bedst til mørke rande?
Matas oplyser mørke rande som behov for Eraser, Nilens Jords flydende, Rimmel Lasting Radiance, e.l.f. Hydrating Camo og Touche Éclat, og teksterne for Fit Me og NYX nævner det også. Det er butikkens kategorisering og ikke et testresultat, og vi har ikke kunnet finde en uafhængig vurdering af, hvilken der skjuler bedst.
Hvordan afgøres rækkefølgen, når to concealere får samme score?
Vi afrunder scoren til én decimal og sorterer derefter alfabetisk. Det gælder e.l.f. og Eraser på andenpladsen og tredjepladsen samt Clinique og Nilens Jords flydende og stift på sjette- til ottendepladsen. Placeringerne i et par er altså lige, og du bør vælge efter pris, nuance og form i stedet for efter pladsen.
Hvorfor står Touche Éclat nederst, når den har højest snit?
Fordi den koster 319,95 kr., hvilket er udvalgets højeste pris, og fordi kun 119 anmeldelser og fem online nuancer trækker ned på de to andre kriterier. Prisen vejer 20 procent i modellen. Er du villig til at betale prisen for en highlighter- og concealerpen, er den placering mindre relevant end snittet.