Uddybning: cykelhjelme i detaljer
Folksams fem slag og Virginia Techs 24 slag måler ikke det samme
Folksam er et forsikringsselskab, der siden 2012 har testet hjelme for at hjælpe kunder med at vælge og påvirke producenterne. Testen i 2025 omfattede elleve hjelme til unge og voksne, alle med rotationsbeskyttelse: ni med MIPS og to med KinetiCore. To lige slag svarer til certificeringstesten, men hjelmen tabes fra 1,5 m mod en plan flade ved 19,4 km/t. De tre skrå slag sker ved 22,5 km/t og rammer siden, toppen og fronten. En datasimulering baseret på en hjernemodel fra KTH omregner målingerne til en risiko for hjernerystelse. Folksam vægter de skrå slag tungere, fordi hjernerystelse typisk opstår ved dem.
Virginia Tech samarbejder med Insurance Institute for Highway Safety og bruger et faldtårn. Laboratoriet laver 24 slag fordelt på seks steder, vejer hvert slag efter, hvor ofte en cyklist oplever noget tilsvarende, og lægger risiciene sammen til en score. Her er det rotationshastigheden og accelerationen, der indgår. Det er et bredere udsnit af mulige styrt end Folksams fem slag.
Forskellene viser sig, når man lægger de to side om side. Cularis har Virginia Techs bedste score, men Folksam gav den karakter 2. PowerDome får tre stjerner og scoren 15,695, den dårligste i udvalget, og står hos Folksam på samme minus 34 procent som Verde. Cytal og Falconer 2Vi er de eneste i udvalget, hvor begge testere er enige om, at resultatet er højt.
Cytal og Falconer 2Vi ligger så tæt, at prisen afgør
Folksam skiller dem med ét procentpoint, 30 mod 29 procent over medianen. Cytal har den bedste stødoptagelse ved lige slag, 120 g mod kronen og 128 g mod siden mod medianer på 169 og 166 g. Falconer 2Vi har den laveste beregnede risiko ved skråt slag mod toppen, 12 procent mod Cytals 40, og ved siden ligger Cytal lavest med 7 mod 12. Ved fronten er Falconer 2Vi på 28 procent og Cytal på 33.
Virginia Tech giver begge fem stjerner, men Cytal har den bedre score, 7,511 mod 8,453, og ratingen er to år nyere. Falconer 2Vi har til gengæld 280 g oplyst, og Cytals vægt er ikke oplyst. Hos Cykelpartner.dk er Cytal 809 kr. dyrere. Den billigste Cytal-farve på 1.250 kr. fandtes kun i størrelse 50–56 cm hos Cykelgear.dk, så for de fleste er det reelle prisspring større.
Den, der sætter prisen højest, bør tage Falconer 2Vi. Den, der kan få den billige Cytal-farve i sin størrelse, får en hjelm, der i begge tests lå en anelse over. Ingen af de to er et dårligt valg ud fra de målte data.
Under 700 kr. er Alben den eneste hjelm, der ligger over Folksams median
Fem hjelme koster under 700 kr. i udvalget: Codax til 359 kr., Verde til 400 kr., Argo Plus til 635 kr., Urban-I 3.0 til 629 kr. og Alben til 699 kr. Kun Alben ligger over medianen hos Folksam, med 19 procent og karakter 3 af 4. Argo Plus ligger fem procent under og har fire stjerner hos Virginia Tech. Urban-I 3.0 ligger 24 procent under, Codax 13 procent under og Verde 34 procent under.
Alben har et svagt punkt: ved skråt slag mod fronten er den beregnede risiko 51 procent mod en median på 44. Folksam har markeret den med en stjerne, fordi mindst én delprøve lå over medianen. Argo Plus er i modsætning til Alben vurderet af Virginia Tech, og for den, der vil have to uafhængige kilder til en hjelm under 700 kr., er Argo Plus eller Codax de eneste valg. Codax er 276 kr. billigere end Argo Plus ved laveste pris, men har tre stjerner og højere risiko ved toppen og fronten.
Hvis du vil vælge ud fra Folksam alene, er Alben det bedste valg under 700 kr. Vælger du ud fra begge tests, er Argo Plus bedre dækket. Det er en afvejning af kilder, ikke af prisen.
Cularis og Codax viser, hvorfor ét testresultat ikke er nok
POC Cularis får fem stjerner hos Virginia Tech og scoren 7,096, men karakter 2 hos Folksam. Folksams tal viser, hvor uenigheden ligger: risikoen er 25 procent ved slag mod siden, hvor medianen er 15, mens den ved fronten er 28 og dermed blandt de laveste. Virginia Tech vejer seks slagpunkter ind, og Cularis klarer dem godt. Folksam vejer de skrå slag tungere og har kun tre af dem.
Lazer Codax går modsat: ved slag mod siden er risikoen kun 11 procent hos Folksam, tæt på Argo Plus, men mod toppen 71 og mod fronten 65. Virginia Tech giver tre stjerner. Her peger de to testere samme vej, men Codax er billigst, så den, der vægter pris højt, får en hjelm med et dokumenteret mellemresultat og en pris på 359 til 374 kr.
Konklusionen for læseren er ikke, at den ene test har ret. Når to testere er uenige, bør man se på, hvilke slag der tæller mest for den måde, man cykler på, og huske at Folksam kun tester to eksemplarer pr. delprøve.
Købsguide: sådan vælger du cykelhjelm
Godkendt efter EN 1078 er ikke det samme som godt, for standarden prøver kun lige slag
Alle elleve hjelme i Folksams test var godkendt efter den europæiske standard EN 1078, før de kom ind i laboratoriet. Alligevel lå målingerne langt fra hinanden. Ved det lige slag mod kronen målte Folksam 120 g for POC Cytal og 189 g for ABUS Urban-I 3.0, en forskel på 69 g mellem to hjelme, der begge er lovlige at sælge. Grænsen i certificeringstesten er 250 g, og Folksam skriver, at alle hjelme lå med god margin under den.
Forbrugerrådet Tænk beskriver samme hul på dansk. Kravet til hjelmene på markedet tager udgangspunkt i alvorlige hovedskader som kraniebrud, mens Tænks egen test, som følger en metode udviklet af forskere på Strasbourg Universitet, ser på andre skader som hjernerystelse. Tænk skriver også, at en dårlig cykelhjelm er bedre end ingen.
Det passer ikke at bruge godkendelsen som eneste filter. Spørger du kun, om hjelmen er godkendt, giver alle ni modeller i udvalget det samme svar, og så er den eneste forskel prisen fra 359 til 1.250 kr. Vil du have cykelhjelm bedst i test, skal du i stedet læse, hvad testerne målte ved skrå slag.
MIPS på æsken er ingen garanti, for to MIPS-hjelme lå op til 4,4 gange fra hinanden
Folksam regner ud, at risikoen for hjernerystelse med den MIPS-hjelm, der havde den højeste målte belastning i hjernen, er 2,6 til 4,4 gange højere end med den bedste MIPS-hjelm. I vores udvalg ser man det tydeligt ved skråt slag mod toppen: Falconer 2Vi ligger på 12 procent beregnet risiko, PowerDome på 60, begge med MIPS. Medianen i testen var 53.
KinetiCore er Lazers alternative rotationsbeskyttelse, og den er ikke afgjort dårligere. Folksam skriver, at de to KinetiCore-hjelme, Codax og Verde, havde den højeste risiko ved to af de tre skrå slag, og at de to hjelme med Bra val begge har MIPS. Men Virginia Tech har givet Lazer Z1 KinetiCore fem stjerner i 2024, så teknologien kan score højt, når resten af hjelmen er konstrueret til det. Det er modellen, der tæller, ikke navnet på rotationsbeskyttelsen.
Det er ikke et argument for at købe den dyreste MIPS-hjelm. Alben med MIPS til 699 kr. ligger 19 procent over medianen hos Folksam, mens Cularis til 900 kr. ligger 11 procent under, og Cytal til 1.250 kr. 30 procent over. Priserne følger ikke resultatet.
To testere med to metoder giver to rangordner, og begge skal læses
Folksam udfører fem slag: to lige og tre skrå, hvor de skrå vejer tungest, fordi hjernerystelse typisk opstår ved skrå slag. Resultatet er målt relativt til medianen af de elleve hjelme, så et plus på 30 procent betyder, at hjelmen er 30 procent bedre end den midterste hjelm i denne test og ikke, at den er 30 procent sikrere i trafikken. Virginia Tech bruger 24 slag fordelt på seks steder på hjelmen og regner en samlet score ud, hvor lavere er bedre. Laboratoriet anbefaler fire eller fem stjerner.
Det giver forskelle. POC Cularis har den bedste Virginia Tech-score i udvalget, 7,096, men ligger 11 procent under medianen hos Folksam. Lazer Codax får tre stjerner hos Virginia Tech, under laboratoriets anbefaling, og ligger 13 procent under medianen hos Folksam. Cytal og Falconer 2Vi er de to, der klarer sig højt i begge, og det er derfor, de er nummer et og to.
Hvor passer det ikke? Virginia Techs ratings er fra 2022 til 2025, og Folksams eksemplarer er to pr. delprøve. En rangering hviler derfor på et begrænset antal prøver, og en mindre forskel mellem to hjelme, som Cytal og Falconer 2Vi, bør ikke læses som en klar vinder.
Vi har omsat testerne til point med samme regel for alle hjelme. Folksams sammenvejede resultat går fra 20 point for de laveste, minus 34 procent, til 100 for det højeste, plus 30 procent. Virginia Techs score går fra 20 for den dårligste vurderede, 15,695, til 100 for den bedste, 7,096. En hjelm, der ikke er vurderet, får 20 og ikke et gennemsnit, for ukendt ydeevne skal aldrig give fordel. Det rammer især Alben, Urban-I 3.0 og Verde, og det er gjort med vilje.
Prisen svinger mere mellem farver end mellem mærker, og versionen uden MIPS er ikke testet
POC Cytal koster 1.250 kr. i Granite Grey, 1.701 kr. i Apatite Navy og 1.946 til 1.999 kr. i de øvrige farver hos Cykelgear.dk. POC Cularis med MIPS går fra 900 til 1.899 kr. hos samme butik, og Falconer 2Vi fra 1.190 til 1.949 kr. Verde starter ved 400 kr. i Lemongrass, mens Stone koster 599 kr. En farveforskel kan altså være større end forskellen mellem to mærker.
Den anden fælde er versionerne. ABUS PowerDome uden MIPS i navnet koster 550 til 919 kr. hos Cykelgear.dk, mens MIPS-udgaven koster 980 til 1.149 kr. Urban-I 3.0 uden MIPS koster 399 til 529 kr. hos Cykelshoppen.dk, MIPS-udgaven 629 til 693 kr. Folksam og Virginia Tech testede MIPS-udgaverne, så resultaterne gælder ikke de billigere versioner. Tjek navnet, før du lægger varen i kurven.
Det passer heller ikke at jagte den billigste farve uden at tjekke lager. Cytal i Granite Grey fandtes den 30. oktober kun i størrelse 50–56 cm og to stk. hos Cykelgear.dk. Passer størrelsen ikke, er det priserne fra 1.701 til 1.999 kr., du skal regne med.
Pasformen afgør, om hjelmen sidder, som den gør i laboratoriet
Hverken Folksam eller Virginia Tech prøver pasform. Forbrugerrådet Tænk skriver, at hjelmen skal sidde vandret set fra siden, med kun to til tre cm mellem øjenbrynene og hjelmens forkant, og at den skal dække baghoved, tindinger og pande. Ecykelhjelm.dk anbefaler at måle hovedets omkreds cirka 1 cm over øjenbrynene.
Størrelserne i udvalget spænder fra ét til fire valg. Codax findes kun som OneSize 54–61 cm, Argo Plus har 54–58 og 58–61 cm, mens ABUS Urban-I 3.0 i Velvet Black fås i fire størrelser fra 51 til 65 cm. I gul findes den kun i 52–58 og 56–61 cm. Cularis har størrelserne 51–54, 55–58 og 59–62 cm uden overlap, så et hoved på 54,5 cm havner mellem to.
Codax og Argo Plus passer ikke, hvis dit hoved er under 54 cm. Her er Cytal fra 50 cm, Verde fra 50 cm og Alben fra 52 cm bedre bud, men tjek altid mål og returret i butikken.
Lygte, skygge og solbrilleholder er gode grunde, men ikke til at slække på krocktesten
ABUS Urban-I 3.0 er den eneste i udvalget med indbygget LED-baglygte, 180 graders synlighed ifølge Cykelpartner.dk, magnetisk Fidlock-hagespænde og aftageligt visir. Den er også den hjelm, der får flest point for udstyr. Alligevel lander den som nummer seks, fordi Folksam gav den karakter 1 og målte den svageste stødoptagelse ved kronen, 189 g, og Virginia Tech ikke har vurderet den.
Verde er ifølge Cykelgear.dk certificeret efter NTA 8776, som butikken knytter til elcykler og speed pedelecs. Det er en reel grund til at vælge den, hvis du kører hurtig elcykel, men ingen anden hjelm i udvalget oplyser den certificering, og det betyder ikke, at de andre ikke har den. Spørg butikken, hvis du kører speed pedelec. POC Cytal har en holder til solbriller, Cularis har brillemontering og RECCO-reflektor, og Argo Plus har opbevaring til solbriller bagpå.
Til ren landevejskørsel giver ekstraudstyret mindre. Falconer 2Vi og Cytal er bygget til landevej og nævner ikke lygte eller skygge. Til pendling i mørke er baglygten en praktisk fordel, men en separat lygte kan klare samme opgave, hvis du vælger en hjelm med bedre krocktest.
Folksams procenttal flytter sig, når feltet af hjelme ændres
Folksams plus og minus måles mod medianen af de elleve hjelme i netop denne test. Hvis en anden række hjelme var med, ville medianen ligge et andet sted, og de samme hjelme ville få andre procenttal. Derfor er Folksams tal gode til at sammenligne hjelmene indbyrdes, men de er ikke en absolut skala. Til udmærkelsen Bra val kræves, at hjelmen er mindst 15 procent bedre end medianen og bedre end gennemsnittet for både de lige og de skrå slag hver for sig. Alben og Folksams Stringer lå begge over 15 procent, men stjernen i tabellen viser, at en delprøve var over medianen, og derfor fik de karakter 3 i stedet for Bra val.
I 2025 brugte Folksam et nyt testhoved, der skal ligne et menneskehoved mere, blandt andet på overfladen mod hjelmen. Folksam skriver, at resultaterne derfor ikke direkte kan sammenlignes med tidligere års test. Det passer ikke at lægge en hjelms resultat fra for eksempel 2023 ved siden af tallene her. Folksam oplyser også, at en foreslået europæisk grænse for skrå slag ligger så højt, at alle elleve hjelme ville have klaret den, så resultaterne siger mere om forskellene mellem hjelmene end om, hvorvidt de består.
Landevej, trail og by er tre forskellige hjelme, og testerne blander dem
Butikkerne placerer Cytal, Falconer 2Vi og PowerDome som landevejshjelme, Cularis, Alben og Argo Plus som MTB- eller trailhjelme, og Urban-I 3.0, Codax og Verde som by- og pendlerhjelme. Folksam testede alle elleve sammen, og Virginia Tech har sine egne kategorier som Road, Mountain og Urban. De to testere vurderer altså hjelme af forskellig type efter samme metode.
Det betyder, at en trailhjelm som Cularis godt kan sammenlignes med Cytal på krocktest, men udstyret er forskelligt. Cularis har visir med breakaway-funktion, Argo Plus beskrives med udvidet dækning, og Alben har skygge og 22 ventilationskanaler. Cytal, Falconer 2Vi og PowerDome har ifølge butikkerne hverken visir eller lygte oplyst.
Cytal er en landevejshjelm, og i byen giver den intet ekstra i udstyr, så de ekstra kroner går alene til krocktesten. Leder du kun efter en pendlerhjelm, er Urban-I 3.0 med baglygte det nærmeste alternativ, men den har et svagere resultat hos Folksam.