Produktsammenligninger bygget på fakta 179 sammenligninger, åbne kriterier og oplyste kilder

Faktavalget

Elcykel bedst i test 2026

Momas Ultimate+ er elcykel bedst i test ifølge vores sammenstilling: Elcyklist målte 206,6 km rækkevidde og 3,63 meter bremselængde, begge dele de bedste af de fem modeller, der er målt. Budgetvalget er Momas Balance+ Belt Drive til 13.990 kr. hos E-Wheels, men dér hviler placeringen på 30 anmeldelser, fordi testen gælder en ældre udgave. Resultatet bygger på sammenstillede målinger og anmeldelser, ikke på eget forsøg.

Vi har ikke selv testet produkterne. Karaktererne bygger på producenternes oplysninger, uafhængige tests og kundeanmeldelser, vægtet efter åbne kriterier. Links mærket annoncelink kan give os provision, men det påvirker ikke rækkefølgen. Sådan har vi sammenlignet

Momas Ultimate+

Bedst samlet

Momas Ultimate+

8,9ud af 10

Passer til dig, der vil have mest rækkevidde og motor for pengene og kan undvære skærme og bagagebærer.

  • Elcyklist målte 206,6 km, mere end 60 km over Tripper 4
  • 115 Nm og 4,67 sekunder til 25 km/t
  • Kortest målte bremselængde, 3,63 meter
16.990 kr. hos E-WheelsSe prisen hos E-Wheels

Flere gode valg

Toplisten: alle 7 elcykler

  1. 1Bedst samletMomas Ultimate+Passer til dig, der vil have mest rækkevidde og motor for pengene og kan undvære skærme og bagagebærer.8,9ud af 1016.990 kr.Se prisen hos E-Wheels
  2. 2Ecoride Tripper 4Passer til dig, der kører på både asfalt og grusvej og vil have affjedring, skærme og bagagebærer fra start.7,1ud af 1017.495 kr.Se prisen hos EcorideAnnoncelink
  3. 3Momas Balance Pro 2026Passer til dig, der pendler i kuperet terræn og vil have stærk motor, lav indstigning og skærme, og som kan leve med 4,12 meter bremselængde.7,1ud af 1020.990 kr.Se prisen hos E-Wheels
  4. 4Rem og indvendige gearEcoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)Passer til dig, der kører korte ture på asfalt og vil slippe for at smøre kæde, men ikke har brug for affjedring.6,7ud af 1018.995 kr.Se prisen hos EcorideAnnoncelink
  5. 5Momas Jason+ 2025Passer til dig, der vil have den model i udvalget med flest anmeldelser og korte bremselængder, og som selv køber skærme og bagagebærer.6,7ud af 1018.490 kr.Se prisen hos E-Wheels
  6. 6Momas Balance Pro SUVPasser til dig, der vil have Balance Pro-teknikken for 5.000 kr. mindre og kan leve med, at modellen ikke er målt af nogen tester.6,5ud af 1015.990 kr.Se prisen hos E-Wheels
  7. 7Laveste pris i udvalgetMomas Balance+ Belt Drive 2026Passer til dig, der vil have en lav, vedligeholdelsesfri bycykel for under 14.000 kr. og kører på fladt terræn uden brug for flere gear.6,4ud af 1013.990 kr.Se prisen hos E-Wheels

Ultimate+ vinder, fordi den er målt bedst på rækkevidde, acceleration og bremselængde og samtidig har den laveste pris pr. Wh batteri: 16.990 kr. for 960 Wh er 17,70 kr. pr. Wh, mod 29,35 kr. for Jason+ (18.490 kr. for 630 Wh). Jason+ koster altså 1.500 kr. mere og har 330 Wh mindre, og Elcyklist målte 69 km kortere rækkevidde på den, om end ved en varmere dag. Pladserne to og tre ligger tæt. Ecoride Tripper 4 kommer tættest på producentens oplyste rækkevidde og har fjedergaffel, mens Balance Pro accelererer til 25 km/t på 4,76 sekunder mod 7,90. Tripper 4 er 3.495 kr. billigere. Ambassador 4 er 1.500 kr. dyrere end Tripper 4 og lander lavere, fordi den er langsommere og har stiv gaffel, men den er den eneste med både rem og indvendige gear. Balance Pro SUV og Balance+ Belt Drive er ikke målt af nogen tester og kan derfor ikke ligge i toppen. De er til gengæld de to billigste: SUV sparer 5.000 kr. mod Balance Pro, og Balance+ Belt Drive er billigst. Elcykel bedst i test betyder her en sammenstilling af Elcyklists målinger og kundeanmeldelser hos E-Wheels, ikke et forsøg fra vores side.

Gennemgang af hver model

Momas Ultimate+

Nr. 1 ud af 7Bedst samlet

Momas Ultimate+

8,9ud af 10

Passer til dig, der vil have mest rækkevidde og motor for pengene og kan undvære skærme og bagagebærer.

16.990 kr. hos E-Wheels, 4. november 2026Se prisen hos E-WheelsPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Elcyklist målte 206,6 km på laveste assistanceniveau, mere end 60 km længere end næstlængste model, Tripper 4, og en bremselængde på 3,63 meter, den korteste i sammenligningen. Motoren yder 115 Nm ifølge E-Wheels, og kun denne model og Balance Pro nåede 25 km/t på under fem sekunder. Den koster 16.990 kr. hos E-Wheels og giver 960 Wh, så prisen pr. Wh er den laveste i udvalget.

Til gengæld afstår du praktisk udstyr: ifølge E-Wheels følger hverken skærme eller bagagebærer med, og stellet har høj indstigning, så Balance Pro er et bedre hverdagsvalg. Vægten opgives til 27,5 kg hos E-Wheels og 35,5 kg hos Elcyklist, og kundegrundlaget er kun 10 anmeldelser.

Fordele

  • Elcyklist målte 206,6 km, mere end 60 km over Tripper 4
  • 115 Nm og 4,67 sekunder til 25 km/t
  • Kortest målte bremselængde, 3,63 meter

Ulemper

  • Ingen skærme og ingen bagagebærer ifølge E-Wheels, og høj indstigning
  • Vægt og gear oplyses forskelligt af butik og tester

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)92/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)95/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)92/100
  • Komfort og udstyr (15 %)74/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)72/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)95/100
Læs hele vurderingen af Momas Ultimate+
Motor, acceleration og bakker92/100

Elcyklist målte 4,67 sekunder til 25 km/t og 48,24 sekunder op ad den 300 meter lange testbakke, begge dele de bedste i udvalget. Krankmotoren Turbo+ har momentsensor og 115 Nm ifølge E-Wheels, 35 Nm mere end Balance Pro. Kun Balance Pro kommer nær på accelerationen med 4,76 sekunder, mens de tre øvrige målte modeller ligger mellem 7,25 og 8,02.

Rækkevidde og batteri95/100

Batteriet er på 960 Wh, og Elcyklist kørte 206,6 km med en fører på 93 kg ved 22 grader. Det er mere end 60 km længere end Tripper 4 og mere end 75 km længere end Balance Pro, som blev målt ved 11 grader. E-Wheels skriver 250 km i databladet og 240 km i produkttekst, og opladningen tog 6 timer og 54 minutter.

Bremser og bremselængde92/100

Shimano MT-200 hydrauliske skivebremser og 2,4 tommer brede dæk gav 3,63 meter, det bedste resultat, Elcyklist har registreret. Testeren måtte tage flere forsøg, fordi den langtgående luftgaffel med åben lockout næsten tippede cyklen. Balance Pro har de samme bremser, men bydæk, og stoppede først efter 4,12 meter.

Komfort og udstyr74/100

Her taber den til Balance Pro. Stellet har høj indstigning, og der er hverken skærme eller bagagebærer, mens det er uens, om baglyset følger med: E-Wheels' specifikationstabel siger nej, men produkteksten og Elcyklist siger ja, og ifølge Elcyklist drives det af to knapceller. Til gengæld er der luftgaffel og affjedret sadelpind, og gaflens vandring opgives til 100 mm hos E-Wheels og 120 mm hos Elcyklist.

Drivlinje og vedligehold72/100

Drivlinjen er en kæde med Shimano Cues Linkglide, udviklet til elcykler ifølge Elcyklist. Antallet af gear er uens, ti hos E-Wheels og ni i Elcyklists specifikation. Kæden skal smøres, hvilket remdrevne Ambassador 4 og Balance+ Belt Drive slipper for. E-Wheels giver 10 års rammegaranti.

Pris pr. Wh batteri95/100

Med 16.990 kr. hos E-Wheels bliver prisen 17,70 kr. pr. Wh, mod 21 til 29 kr. hos de øvrige. Jason+ koster 1.500 kr. mere og har 330 Wh mindre. Den lave Wh-pris skal dog ses mod, at skærme og bagagebærer skal købes ekstra.

Ecoride Tripper 4

Nr. 2 ud af 7

Ecoride Tripper 4

7,1ud af 10

Passer til dig, der kører på både asfalt og grusvej og vil have affjedring, skærme og bagagebærer fra start.

17.495 kr. hos Ecoride, 4. november 2026Se prisen hos EcorideAnnoncelink

Elcyklist målte 146 km på laveste assistanceniveau, kun 4 km under Ecorides oplyste 150 km, og den ligger dermed tættest på producentens tal. Målingen skete ved 21 grader, mens Ecoride angiver 150 km over 15 grader og 100 km under. Batteriet er på 710 Wh, og prisen er 17.495 kr. hos Ecoride, 1.500 kr. under Ambassador 4.

Den afstår hurtig acceleration og korte bremselængder: 7,90 sekunder til 25 km/t mod 4,76 for Balance Pro, og 4,32 meter, den længste bremselængde af de målte. Vægten er 27 kg, og motoren yder 60 Nm ifølge Elcyklist. Til gengæld har den fjedergaffel, skærme og bagagebærer, som Ultimate+ mangler.

Fordele

  • Målt rækkevidde på 146 km, tæt på producentens 150 km
  • Fjedergaffel, skærme og bagagebærer er med
  • Opladning på 4 timer og 49 minutter, mere end halvanden time hurtigere end de målte Momas-modeller

Ulemper

  • Længste målte bremselængde i udvalget, 4,32 meter
  • Kun 60 Nm ifølge Elcyklist og kadencesensor i stedet for momentsensor

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)70/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)80/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)66/100
  • Komfort og udstyr (15 %)82/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)70/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)59/100
Læs hele vurderingen af Ecoride Tripper 4
Motor, acceleration og bakker70/100

Baghjulsmotoren R40 er på 250 W med kadencesensor, så den reagerer på, at du træder, ikke på hvor hårdt. Elcyklist målte 7,90 sekunder til 25 km/t og 50,03 sekunder op ad bakken, en anelse hurtigere end Jason+ med 50,1. Accelerationen ligger dog mere end tre sekunder efter Ultimate+ og Balance Pro.

Rækkevidde og batteri80/100

710 Wh gav 146 km ved 21 grader og en fører på 95 kg, næstlængst i udvalget efter Ultimate+. Opladningen tog 4 timer og 49 minutter, mod fem timer ifølge Ecoride og mellem 6 timer og 34 minutter og 7 timer og 37 minutter hos de målte Momas-modeller. Ecoride advarer selv om, at rækkevidden falder til 100 km under 15 grader.

Bremser og bremselængde66/100

Skiverne er 160 mm foran og bag, og bremselængden blev 4,32 meter. Det er godkendt efter ISO 4210, hvor Elcyklist nævner en grænse på 5 meter, men det er den længste af de målte i dette udvalg. Testeren peger på de mindre skiver og modellens vægt som forklaring.

Komfort og udstyr82/100

Fjedergaflen fra SR Suntour har lockout, dækkene er 55 mm Schwalbe Big Ben, indstigningen er lav, og der følger aluminiumsskærme og en AVS+ bagagebærer til 27 kg med. Elcyklist skriver, at en mere stabil elcykel er svær at finde. Ambassador 4 har stiv gaffel og ifølge samme tester en hård sadel.

Drivlinje og vedligehold70/100

Kæde og ni udvendige gear giver mere at holde ved lige end Ambassador 4's rem og indvendige gear. Ecoride giver to års garanti, tre hvis cyklen registreres og serviceres efter 3, 12 og 24 måneder. GPS-appen koster 39 kr. om måneden ifølge Ecorides side for Ambassador 4.

Pris pr. Wh batteri59/100

17.495 kr. hos Ecoride giver 24,64 kr. pr. Wh, knap 7 kr. mere end Ultimate+. Prisen er 1.500 kr. lavere end Ambassador 4 trods fjedergaffel og flere gear, men højere end Balance+ Belt Drive og Balance Pro SUV pr. Wh.

Momas Balance Pro 2026

Nr. 3 ud af 7

Momas Balance Pro 2026

7,1ud af 10

Passer til dig, der pendler i kuperet terræn og vil have stærk motor, lav indstigning og skærme, og som kan leve med 4,12 meter bremselængde.

20.990 kr. hos E-Wheels, 4. november 2026Se prisen hos E-WheelsPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Balance Pro er den mest komplette pendlercykel i udvalget: 80 Nm, 750 Wh, ni Shimano Cues-gear, skærme, bagagebærer med lys og lav indstigning. Elcyklist målte 4,76 sekunder til 25 km/t, næstbedst efter Ultimate+, og 131 km rækkevidde ved kun 11 grader. Prisen er 20.990 kr. hos E-Wheels, og kunderne giver 4,41 af 5 fra 385 anmeldelser hos E-Wheels.

Den afstår prisværdi og korte bremselængder: 28 kr. pr. Wh mod 17,70 for Ultimate+, og 4,12 meter mod 3,63 og 3,84 for Ultimate+ og Jason+ med samme bremser. Ifølge E-Wheels var kun størrelse S på lager den 4. november, og Balance Pro SUV er 5.000 kr. billigere.

Fordele

  • 80 Nm og 4,76 sekunder til 25 km/t
  • Skærme, bagagebærer med lys og lav indstigning er med
  • 4,41 af 5 fra 385 anmeldelser hos E-Wheels

Ulemper

  • 28 kr. pr. Wh, næstdyrest i udvalget
  • Bremselængde 4,12 meter, længere end Jason+ og Ultimate+
  • Opladning på over 7 timer
  • Kun størrelse S på lager på tjekdagen

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)88/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)70/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)72/100
  • Komfort og udstyr (15 %)84/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)72/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)42/100
Læs hele vurderingen af Momas Balance Pro 2026
Motor, acceleration og bakker88/100

Ultra 80-krankmotoren yder 80 Nm med momentsensor. Elcyklist målte 4,76 sekunder til 25 km/t og 48,97 sekunder op ad bakken, begge dele næstbedst i udvalget. Testeren kalder motoren uhyggeligt stærk på stigninger og skriver, at den slår første Balance-model i samtlige tests og Balance+ Belt Drive primært på acceleration og rækkevidde.

Rækkevidde og batteri70/100

Batteriet er på 750 Wh. Elcyklist målte 131 km på laveste niveau ved 11 grader og 95 kg, en kold dag, som holder tallet nede. E-Wheels oplyser 195 km optimalt og 130 forventet, så målingen rammer det forventede tal. Opladningen tog 7 timer og 37 minutter, den længste i udvalget.

Bremser og bremselængde72/100

Bremselængden blev 4,12 meter, klart godkendt ifølge Elcyklist, men 28 til 49 centimeter længere end hos Jason+ og Ultimate+ med de samme Shimano MT-200. Testeren peger på dækkene, som har en mere bymæssig udførelse, og på vægten. Resultatet placerer cyklen tredje sidst blandt alle Elcyklists tests.

Komfort og udstyr84/100

Indstigningen er lav, gaflen har 80 mm vandring med lockout, og skærme og en MIK HD bagagebærer med integreret lys er med, ud over et farvedisplay. Elcyklist roser den oprejste kørestilling og skriver, at rammelås ikke medfølger. Ultimate+ og Jason+ har ingen skærme, så her ligger Balance Pro foran.

Drivlinje og vedligehold72/100

Kæde og Shimano Cues med ni gear betyder smøring og justering, som rem ikke kræver. E-Wheels giver 10 års rammegaranti, og et reservebatteri koster 5.440 kr. ifølge butikkens reservedelsliste. Det er godt en fjerdedel af cyklens pris, når batteriet en dag skal skiftes.

Pris pr. Wh batteri42/100

20.990 kr. hos E-Wheels giver 27,99 kr. pr. Wh, den næstdyreste pris pr. Wh i udvalget efter Jason+. Balance Pro SUV har samme motor og batteri, men koster 5.000 kr. mindre og er ikke målt af Elcyklist.

Ecoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)

Nr. 4 ud af 7Rem og indvendige gear

Ecoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)

6,7ud af 10

Passer til dig, der kører korte ture på asfalt og vil slippe for at smøre kæde, men ikke har brug for affjedring.

18.995 kr. hos Ecoride, 4. november 2026Se prisen hos EcorideAnnoncelink

Ambassador 4 er den eneste model i udvalget med både Gates-remtræk og indvendige gear, fem Shimano Nexus i baghjulsnavet, og den har GPS i rammen og en kurv med fra start. Elcyklist målte 132 km og 4,14 meter bremselængde, og testeren skriver, at det er svært at pege på svagheder i konstruktionen. Prisen er 18.995 kr. hos Ecoride.

Den afstår fart og komfort: 8,02 sekunder til 25 km/t og 52,40 sekunder op ad bakken er de langsomste tider i udvalget, gaflen er stiv, og Elcyklist kalder sadlen hård. Tripper 4 koster 1.500 kr. mindre og har fjedergaffel, så Ambassador 4 kræver, at du vægter fri for smøring højt.

Fordele

  • Rem og indvendige gear giver mindst vedligehold i udvalget
  • GPS i rammen, kurv og skærme følger med
  • Elcyklist kalder konstruktionen uden svagheder

Ulemper

  • Langsomste målte acceleration og bakketid, 8,02 og 52,40 sekunder
  • Stiv gaffel og hård sadel ifølge Elcyklist
  • Bremselængde 4,14 meter, knap godkendt

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)66/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)72/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)70/100
  • Komfort og udstyr (15 %)66/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)90/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)48/100
Læs hele vurderingen af Ecoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)
Motor, acceleration og bakker66/100

Frontnavsmotoren F40 yder 250 W og 60 Nm ifølge Elcyklist. Testeren målte 8,02 sekunder til 25 km/t og 52,40 sekunder op ad bakken, begge de langsomste i udvalget, og noterer, at motoren venter et ekstra sekund, før den giver assistance. Forhjulsmotoren giver ifølge samme tester en følelse af at køre med snarere end at træde selv.

Rækkevidde og batteri72/100

710 Wh og 150 km oplyst på laveste niveau over 15 grader. Elcyklist målte 132 km ved netop 15 grader og 92 kg, altså 88 procent af det oplyste tal, og skriver, at den kan nå opad mod de 150 km under bedre forhold. Opladningen tog 4 timer og 48 minutter, fem timer ifølge Ecoride.

Bremser og bremselængde70/100

Hydrauliske Shimano-skivebremser gav 4,14 meter. Elcyklist vurderer resultatet som knap godkendt, fordi testeren ønsker under 4 meter, og peger på vægten og de smallere dæk. Skivestørrelsen oplyses som 160 mm af Ecoride og 180 mm af Elcyklist. Tripper 4 stoppede på 4,32 meter, Balance Pro på 4,12.

Komfort og udstyr66/100

Gaflen er stiv, og Elcyklist kalder sadlen, en Selle Royal Explora, hård på længere ture og advarer mod grusveje. Til gengæld følger aluminiumsskærme, AVS+ bagagebærer til 27 kg og en AVS-kurv med, og forlygten er på 40 lux. Det er mere udstyr end Jason+ og Ultimate+, men mindre komfort end Tripper 4.

Drivlinje og vedligehold90/100

Gates-remmen skal ikke smøres, og gearene sidder indvendigt i navet, så Elcyklist skriver, at service en gang om året er rigeligt. Garantien er to år, tre hvis cyklen registreres og serviceres efter 3, 12 og 24 måneder. GPS-appen koster 39 kr. om måneden, og Ecoride sælger en tyveriforsikring til 139 kr. om måneden.

Pris pr. Wh batteri48/100

18.995 kr. hos Ecoride er 26,75 kr. pr. Wh. Ecoride sælger også udgaven med kæde og fodbremse (501) til 16.995 kr., 2.000 kr. billigere, men den er ikke målt. Remmen og skivebremserne koster dermed 2.000 kr. ekstra mod den udgave.

Momas Jason+ 2025

Nr. 5 ud af 7

Momas Jason+ 2025

6,7ud af 10

Passer til dig, der vil have den model i udvalget med flest anmeldelser og korte bremselængder, og som selv køber skærme og bagagebærer.

18.490 kr. hos E-Wheels, 4. november 2026Se prisen hos E-WheelsPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Jason+ 2025 har det største kundegrundlag i udvalget: 4,36 af 5 fra 1.416 anmeldelser hos E-Wheels, selvom tallet kan omfatte ældre udgaver af Jason+. Elcyklist målte 137,2 km, 3,84 meter bremselængde, næstbedst efter Ultimate+, og 7,25 sekunder til 25 km/t. Prisen er 18.490 kr. hos E-Wheels.

Den afstår prisværdi: 29,35 kr. pr. Wh er det højeste tal i udvalget, og den koster 1.500 kr. mere end Ultimate+ for 330 Wh mindre batteri. Elcyklist skriver, at skærme og baglys ikke følger med, og der er ingen bagagebærer ifølge E-Wheels, så Balance Pro er et mere komplet pendlervalg.

Fordele

  • 4,36 af 5 fra 1.416 anmeldelser hos E-Wheels
  • Næstkortest målte bremselængde, 3,84 meter
  • Banetid på 3 minutter og 11 sekunder med 70 Nm

Ulemper

  • Dyrest pr. Wh i udvalget, 29,35 kr.
  • Ingen skærme og ingen bagagebærer, høj indstigning
  • Anmeldelserne kan omfatte ældre udgaver

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)78/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)74/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)86/100
  • Komfort og udstyr (15 %)66/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)72/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)35/100
Læs hele vurderingen af Momas Jason+ 2025
Motor, acceleration og bakker78/100

Krankmotoren Ultra 70 yder 70 Nm med momentsensor, 10 Nm mindre end Balance Pro og 45 mindre end Ultimate+. Elcyklist målte 7,25 sekunder til 25 km/t og 50,1 sekunder op ad bakken, og banetiden på 3 minutter og 11 sekunder er næstbedst af de fem målte modeller. Den er dermed hurtigere end begge Ecoride-modeller på acceleration.

Rækkevidde og batteri74/100

Batteriet er på 630 Wh, den mindste kapacitet blandt de målte. Elcyklist kørte 137,2 km, men ved 25 grader, den varmeste dag i hele målingen, og med 92 kg på cyklen. E-Wheels oplyser 160 km optimalt og 95 km forventet. Opladningen tog 6 timer og 34 minutter.

Bremser og bremselængde86/100

Med Shimano MT-200 og brede terrændæk på 2,35 tommer blev bremselængden 3,84 meter, næstbedst efter Ultimate+. Elcyklist skriver, at det er 21 centimeter kortere end hos den første Jason+, som havde andre bremser og mindre hjul. Den bremser 28 centimeter kortere end Balance Pro.

Komfort og udstyr66/100

Gaflen har lockout og 80 mm vandring, styrstammen er justerbar, og Elcyklist kalder sadlen blød. Til gengæld følger der ikke skærme med, indstigningen er høj, og der er ingen bagagebærer. Om baglyset medfølger, er uens: E-Wheels siger ja, Elcyklist siger nej.

Drivlinje og vedligehold72/100

Kæde og Shimano Cues med ni gear, så drivlinjen skal smøres. E-Wheels giver 10 års rammegaranti, og reservebatteriet koster 4.670 kr. ifølge butikkens reservedelsliste, den laveste reservebatteripris i udvalget af dem, der er oplyst.

Pris pr. Wh batteri35/100

18.490 kr. hos E-Wheels er 29,35 kr. pr. Wh, det højeste i udvalget. Balance Pro koster 2.500 kr. mere, men har 120 Wh mere og skærme. Den store anmeldelsesmængde forklarer, hvorfor modellen sælger, men den sænker ikke prisen pr. Wh.

Momas Balance Pro SUV

Nr. 6 ud af 7

Momas Balance Pro SUV

6,5ud af 10

Passer til dig, der vil have Balance Pro-teknikken for 5.000 kr. mindre og kan leve med, at modellen ikke er målt af nogen tester.

15.990 kr. hos E-Wheels, 4. november 2026Se prisen hos E-WheelsPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Balance Pro SUV deler motor, batteri og gear med Balance Pro, men koster 5.000 kr. mindre og har bredere terrændæk. Underlaget er 4,38 af 5 fra 415 anmeldelser hos E-Wheels og butikkens specifikationer, og vi har ikke fundet en læsbar test af netop denne model. Prisen er 15.990 kr. hos E-Wheels, 21,32 kr. pr. Wh.

Du afstår målte tal: Elcyklist har kun målt Balance Pro, og dækkene afgør ifølge samme tester bremselængden. Derfor kan SUV ikke ligge i toppen, selvom specifikationerne ligner. Kun størrelse S til 150 til 170 cm var på lager den 4. november, og producenten oplyser 15 km mindre forventet rækkevidde end for Balance Pro.

Fordele

  • Samme 80 Nm og 750 Wh som Balance Pro, men billigere
  • 21,32 kr. pr. Wh, næstbedst i udvalget
  • 4,38 af 5 fra 415 anmeldelser hos E-Wheels

Ulemper

  • Ingen læsbar test af netop denne model
  • Kun størrelse S på lager på tjekdagen
  • Producenten oplyser kortere forventet rækkevidde end for Balance Pro

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)60/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)55/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)55/100
  • Komfort og udstyr (15 %)78/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)72/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)76/100
Læs hele vurderingen af Momas Balance Pro SUV
Motor, acceleration og bakker60/100

Motoren er den samme Ultra 80 krankmotor med momentsensor og 80 Nm som i Balance Pro ifølge E-Wheels. Der findes ingen måling af acceleration eller bakke for SUV, så vurderingen bygger på databladet. Om de bredere terrændæk koster fart, er ikke belagt af nogen tester.

Rækkevidde og batteri55/100

Batteriet er på 750 Wh som hos Balance Pro. E-Wheels oplyser 190 km optimalt og 115 km forventet, mod 195 og 130 for Balance Pro, uden at angive en årsag til forskellen. Målt rækkevidde findes ikke for denne model.

Bremser og bremselængde55/100

Bremserne er Shimano MT-200 hydrauliske skivebremser som på Balance Pro, men bremselængden er ikke målt. Elcyklist forklarer, at Balance Pro bremsede 28 til 49 centimeter længere end to andre Momas-modeller med samme bremser, og peger på dækkene. Hvordan terrændækkene klarer sig, er ikke målt.

Komfort og udstyr78/100

Indstigningen er lav, gaflen har lockout og 80 mm vandring, og der er skærme og MIK HD bagagebærer med lys. Reservedelslisten nævner et MTB-styr til modellen, og dækkene er 29 gange 2,4 tommer terrændæk. Udstyret svarer til Balance Pro, men komforten er ikke gennemgået af en tester.

Drivlinje og vedligehold72/100

Kæde og ni Shimano Cues-gear, som hos Balance Pro. E-Wheels giver 10 års rammegaranti, og reservebatteriet er opført til 5.850 kr. på modellens side. Rem findes ikke på denne model, så smøring og justering af kæden er en del af hverdagen.

Pris pr. Wh batteri76/100

15.990 kr. hos E-Wheels giver 21,32 kr. pr. Wh, den næstbedste pris pr. Wh efter Ultimate+. Mod Balance Pro sparer du 5.000 kr., men giver afkald på målinger. Det er prisen for at tage en model uden test.

Momas Balance+ Belt Drive 2026

Nr. 7 ud af 7Laveste pris i udvalget

Momas Balance+ Belt Drive 2026

6,4ud af 10

Passer til dig, der vil have en lav, vedligeholdelsesfri bycykel for under 14.000 kr. og kører på fladt terræn uden brug for flere gear.

13.990 kr. hos E-Wheels, 4. november 2026Se prisen hos E-WheelsPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Balance+ Belt Drive 2026 er den billigste i udvalget, 13.990 kr. hos E-Wheels, og den eneste med rem uden gear. Kunderne giver 4,33 af 5 fra 30 anmeldelser hos E-Wheels, og batteriet er på 630 Wh, op fra 576 Wh i 2025-udgaven ifølge butikken. Motoren yder 55 Nm.

Elcyklists test, 104,1 km og 3,74 meters bremselængde, gælder 2025-udgaven med 40 Nm og 576 Wh og tæller derfor ikke her. Uden gear har du ét udvekslingsforhold, og vil du have flere, er Ambassador 4 med fem indvendige gear 5.005 kr. dyrere. Plads syv skyldes manglende måling, ikke en dårlig cykel.

Fordele

  • Laveste pris i udvalget, 13.990 kr.
  • Rem uden smøring, 630 Wh og 26 kg
  • Skærme, bagagebærer med lys og lav indstigning

Ulemper

  • Ingen test af 2026-udgaven, kun 30 anmeldelser
  • Ét udvekslingsforhold, ingen gear
  • Reservebatteri til 5.000 kr.

Sådan er karakteren regnet ud

  • Motor, acceleration og bakker (20 %)55/100
  • Rækkevidde og batteri (20 %)50/100
  • Bremser og bremselængde (15 %)58/100
  • Komfort og udstyr (15 %)74/100
  • Drivlinje og vedligehold (10 %)90/100
  • Pris pr. Wh batteri (20 %)72/100
Læs hele vurderingen af Momas Balance+ Belt Drive 2026
Motor, acceleration og bakker55/100

Navmotoren M080+ yder 55 Nm ifølge E-Wheels, men der findes ingen måling af 2026-udgaven. Elcyklist målte 2025-udgaven med 40 Nm til 7,47 sekunder for 0 til 25 km/t og 48,5 sekunder op ad bakken. Den slags tal gælder ikke en motor med et andet drejningsmoment, og de indgår ikke i vurderingen.

Rækkevidde og batteri50/100

Batteriet er på 630 Wh, og E-Wheels oplyser 165 km optimalt og 110 km forventet. Opladning tager 6 til 7 timer. Ingen tester har målt rækkevidden for 2026-udgaven, så oplyste tal er det eneste grundlag. Elcyklist målte 104,1 km på 2025-udgaven med det mindre batteri.

Bremser og bremselængde58/100

Bremserne er Tektro HD-T275 hydrauliske skivebremser. Elcyklist målte 3,74 meter på 2025-udgaven og kaldte det fremragende, men udgaven er ikke den samme, og bremselængden for 2026 er ikke målt. Dækkene er 700C gange 45C bydæk, hvor Balance Pro-sagen viser, at dæktypen betyder meget.

Komfort og udstyr74/100

Indstigningen er lav, gaflen har 80 mm vandring med lockout, og der er skærme, MIK HD bagagebærer med integreret baglys og en lås i bagstellet ifølge E-Wheels. Styrstammen er justerbar. Udstyret er næsten det samme som Balance Pro, men uden gear til bakker.

Drivlinje og vedligehold90/100

Gates-remmen skal ikke smøres, og uden gear er der ingen skifter at justere. E-Wheels giver 10 års rammegaranti. Et reservebatteri er opført til 5.000 kr., 36 procent af cyklens pris.

Pris pr. Wh batteri72/100

13.990 kr. hos E-Wheels giver 22,21 kr. pr. Wh og er den laveste samlede pris. Den er 2.000 kr. billigere end Balance Pro SUV, men har 120 Wh mindre og ikke de ni gear.

Sammenlign alle elcykler

Klik på en kolonneoverskrift for at sortere.

Momas Ultimate+Momas Ultimate+8,916.990 kr.Krankmotor, 250 W, 115 Nm48 V, 20 Ah, 960 Wh27,5 kg ifølge E-Wheels, 35,5 kg ifølge Elcyklist250 km i databladet, 240 km i produkttekst, 145 km forventet
Ecoride Tripper 4Ecoride Tripper 47,117.495 kr.Baghjulsmotor R40, 250 W, 60 Nm ifølge Elcyklist, kadencesensor36,9 V, 19,2 Ah, 710 Wh27 kg150 km over 15 grader, 100 km under 15 grader (laveste assistance)
Momas Balance Pro 2026Momas Balance Pro 20267,120.990 kr.Krankmotor Ultra 80, 250 W, 80 Nm48 V, 15,6 Ah, 750 Wh26 kg195 km optimalt, 130 km forventet
Ecoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)Ecoride Ambassador 4 (rem og skivebremser)6,718.995 kr.Frontnavsmotor F40, 250 W, 60 Nm ifølge Elcyklist36,9 V, 19,2 Ah, 710 Wh27 kg150 km over 15 grader, 100 km under 15 grader (laveste assistance)
Momas Jason+ 2025Momas Jason+ 20256,718.490 kr.Krankmotor Ultra 70, 250 W, 70 Nm36 V, 17,5 Ah, 630 Wh26 kg160 km optimalt, 95 km forventet
Momas Balance Pro SUVMomas Balance Pro SUV6,515.990 kr.Krankmotor Ultra 80, 250 W, 80 Nm48 V, 15,6 Ah, 750 Wh26 kg190 km optimalt, 115 km forventet
Momas Balance+ Belt Drive 2026Momas Balance+ Belt Drive 20266,413.990 kr.Navmotor M080+, 250 W, 55 Nm36 V, 17,5 Ah, 630 Wh26 kg165 km optimalt, 110 km forventet

Uddybning: elcykler i detaljer

Elcyklists målinger kan sammenlignes på banen, men ikke på rækkevidden

Elcyklist.com drives af Woitech Webbdesign, et digitalt marketingbureau, og skriver, at sitet er annoncefinansieret og kan modtage betaling fra producenter, det samarbejder med. Købsknapperne til Momas-modellerne går via E-Wheels' partnerlink, og E-Wheels citerer til gengæld Elcyklists anmeldelser på sine produktsider. Det betyder ikke, at målingerne er forkerte. Banetid, acceleration og bremselængde er målt efter faste procedurer, som testeren beskriver, og tallene er internt konsistente på tværs af modellerne.

Rækkevidden er svagere. Testeren kørte rækkeviddemålingerne ved 11 til 25 grader, med 92 til 95 kg på cyklen, på landevej, grus og noget bykørsel, og ikke på samme dage. Ultimate+ blev målt ved 22 grader og Balance Pro ved 11. Det kan forklare en del af de 75 km, der skiller dem, men batteriet på 960 mod 750 Wh gør også en forskel. Vi bruger derfor rækkevidden som relativt tal mellem modeller med nogenlunde samme forhold, ikke som en forudsigelse af din tur.

Tallene er desuden målt på udgaver, som butikken skriver om. For Ultimate+ afviger vægten, antallet af gear og gaflens vandring mellem E-Wheels og Elcyklist. Motor og batteri er de samme, så de målte tider er brugt, men afvigelsen betyder, at vi ikke kan udelukke, at butikkens udgave er justeret siden testen i 2025.

Tripper 4 og Balance Pro ligger tæt, og valget handler om bakker og last

De to ligger tæt i rangordenen, og begge har fjedergaffel, skærme og bagagebærer. Balance Pro accelererer til 25 km/t på 4,76 sekunder mod 7,90 for Tripper 4, op ad bakken på 48,97 mod 50,03 sekunder, og stopper på 4,12 meter mod 4,32. Til gengæld målte Elcyklist 146 km på Tripper 4 mod 131 på Balance Pro, og opladningen tog 4 timer og 49 minutter mod 7 timer og 37 minutter.

Prisen er 3.495 kr. lavere for Tripper 4 hos Ecoride, men garantien er kortere: to år, tre ved registrering og servicebesøg efter 3, 12 og 24 måneder, mod 10 års rammegaranti hos E-Wheels. Batterigaranti er ikke oplyst på de sider, vi har læst. Tripper 4 fås i alle størrelser, mens kun størrelse S af Balance Pro var på lager hos E-Wheels den 4. november.

Bor du i bakket terræn og kører alene, er Balance Pro mere sikker. Skal cyklen bære børn og kasser på daglige ture og lades hver dag, er Tripper 4 mere praktisk og lader hurtigere. Er du under 170 cm, passer størrelse S af Balance Pro, og så er lagerstatus ingen hindring.

Den billigste Momas og SUV'en mangler målinger, og batteriet bliver en stor regning

Balance Pro SUV og Balance+ Belt Drive 2026 har 415 og 30 anmeldelser hos E-Wheels, men ingen måling af de udgaver, der sælges. Elcyklist målte 2025-udgaven af Balance+ Belt Drive til 104,1 km, 7,47 sekunder til 25 km/t og 3,74 meter bremselængde, men med 576 Wh og 40 Nm, hvor 2026-udgaven har 630 Wh og 55 Nm. Tallene giver et fingerpeg om mærkets niveau, men de tæller ikke.

Reservebatteriet er en stor post. E-Wheels opfører 4.670 kr. på Jason+, 5.000 kr. på Balance+ Belt Drive, 5.440 kr. på Balance Pro og 5.850 kr. på SUV. Det er 25 procent af prisen på Jason+ og 36 procent på Balance+ Belt Drive. Ecoride oplyser ikke prisen på et reservebatteri på de sider, vi har læst, og opgiver 800 opladningscyklusser uden at sige, hvor meget kapacitet der er tilbage ved den grænse.

Ecoride har løbende udgifter ud over prisen. GPS-appen koster 39 kr. om måneden, 468 kr. om året, og tyveriforsikringen 139 kr. om måneden, 1.668 kr. om året, ifølge Ecoride og Elcyklist. Det er valgfrit, men det gør Ambassador 4 dyrere over fem år end prisen siger, hvis du vil have beskyttelsen. Momas har ikke tilsvarende GPS i de sider, vi har læst.

Sådan har vi sammenlignet

Vi har sammenlignet 7 elcykler, der sælges i Danmark, den 4. november 2026. Hver model får 0–100 point for hvert kriterium nedenfor. Karakteren er det vægtede gennemsnit omregnet til en skala fra 0 til 10. Grundlaget er producenternes specifikationer og manualer, uafhængige tests, hvor de findes, og kundeanmeldelser.

  • 20 %Motor, acceleration og bakker

    Motorens drejningsmoment og de målte tider for 0 til 25 km/t og testbakken. Modeller uden måling bedømmes kun på oplyste data og kan højst få 60 point.

  • 20 %Rækkevidde og batteri

    Batteriets Wh og den rækkevidde, Elcyklist målte på laveste assistanceniveau. Uden måling vurderes kun oplyste tal, og modellen kan højst få 60 point.

  • 15 %Bremser og bremselængde

    Bremsetype og den målte bremselængde fra 25 km/t. Uden måling gives højst 60 point, uanset hvilke bremser producenten oplyser.

  • 15 %Komfort og udstyr

    Affjedring, indstigning, skærme, bagagebærer og lys ifølge producent, butik og Elcyklists gennemgang. Det, der ikke er oplyst, giver ingen point.

  • 10 %Drivlinje og vedligehold

    Rem eller kæde, gear og garanti. Rem med indvendige gear giver flest point, fordi der ikke skal smøres eller justeres.

  • 20 %Pris pr. Wh batteri

    Den laveste verificerede pris divideret med batteriets Wh på en fast skala for alle modeller: 17,70 kr. pr. Wh giver 95 point, og hver ekstra krone pr. Wh trækker cirka 5 point fra.

Det er ikke med

Forbrugerrådet Tænk har en oversigt over 290 elcykler med centermotor, men resultaterne ligger bag login, og vi har ikke brugt dem. Vi har ikke fundet en anden åben test af de syv modeller hos Tænk eller andre lager 1-testere. Det eneste målegrundlag er Elcyklist.com, som kører egne målinger, men er annoncefinansieret og skriver, at producenter kan betale for samarbejde. Målingerne er lavet af én tester med førervægte fra 92 til 95 kg og temperaturer fra 11 til 25 grader, så rækkevidderne kan ikke sammenlignes ligefremt. Balance Pro SUV og Balance+ Belt Drive 2026 er ikke målt, og Elcyklists test af Balance+ Belt Drive gælder 2025-udgaven med 576 Wh og 40 Nm. Kundeanmeldelserne kommer fra E-Wheels, som selv sælger Momas-modellerne, og vi kan ikke se, hvilke udgaver de dækker. Udvalget består kun af Ecoride og Momas, fordi vi ikke fandt andre mærker med både en læsbar test eller mindst ti anmeldelser og pris og lager hos en dansk butik. Gazelle og andre kendte mærker mangler derfor. For Ultimate+ afviger butikkens oplysninger om vægt, gear og gaffel fra Elcyklists. Vi har ikke vurderet holdbarhed, service, forsikring eller Ecorides app, og prisværdien er regnet pr. Wh batteri, ikke for alt udstyr.

Provision påvirker hverken karakter eller rækkefølge. Ved sammenlignelig kvalitet vælger vi først og fremmest modeller fra butikker, vi samarbejder med. Mangler en oplysning, skriver vi det i stedet for at gætte. Læs mere om, hvordan vi sammenligner.

Købsguide: sådan vælger du elcykel

Rækkevidden på databladet er et loft, og målingerne viser, hvor langt under det ligger

Fem af de syv modeller er kørt til batteriet gav op, altid på laveste assistanceniveau. Ultimate+ nåede 206,6 km mod 250 km i E-Wheels' datablad, altså 83 procent. Tripper 4 nåede 146 af 150 km, 97 procent. Jason+ kom på 137,2 af 160 km, 86 procent, Ambassador 4 på 132 af 150 km, 88 procent, og Balance Pro på 131 af 195 km, 67 procent. Procenterne er regnet ud fra producentens og Elcyklists tal.

Forskellen er mindre et kvalitetstegn end en følge af forholdene. Balance Pro blev målt ved 11 grader og Jason+ ved 25. Ecoride oplyser selv, at rækkevidden er 150 km over 15 grader og 100 km under, et fald på en tredjedel. E-Wheels' forventede rækkevidde ligger tættere på målingerne end den optimale: 130 km for Balance Pro mod 131 målt, 95 for Jason+ mod 137 og 145 for Ultimate+ mod 207.

Vælger du efter databladet alene, ser Balance Pro med 195 km længere ud end Tripper 4 med 150 km, men i målingerne var det omvendt, 131 mod 146 km. Pendler du 60 km hver vej, rækker alle de målte modeller til turen på laveste niveau, men kun Ultimate+ med 206,6 km har en reserve på mere end 80 km. Er turen under 40 km om dagen, betyder forskellen på 131 og 146 km næsten ingenting, og så bør du kigge på bremser og udstyr i stedet.

Elcykel bedst i test er en sammenstilling, og her hviler den på én tester

Når vi skriver elcykel bedst i test, mener vi, at vi har samlet de målinger og anmeldelser, der findes, og regnet dem om til en rangorden på samme skala for alle modeller. Vi har ikke kørt cyklerne. Målingerne kommer fra Elcyklist.com, som kører en fast bane på 1,4 kilometer med 90-graders sving, fem acceleratinger fra 0 til 25 km/t, fem opbremsninger fra 25 km/t og en 300 meter lang bakke med 5 graders hældning og 12 meters højdeforskel.

Det er et solidt metodegrundlag, men det er kun én tester. Forbrugerrådet Tænk har testet 290 elcykler med centermotor, og resultaterne er for medlemmer. Vil du bruge Tænk som facit, skal du læse deres tabeller selv og sammenholde dem med modellerne her. Kender du en model, vi ikke har med, men som Tænk har givet topkarakter, er den ikke dækket af vores tal.

Konsekvensen er konkret: to modeller, Balance Pro SUV og Balance+ Belt Drive, har ingen måling af den udgave, der sælges, og kan derfor aldrig ligge i toppen, uanset hvor mange anmeldelser de har. En model uden måling får højst 60 point på målekriterierne. Måleskalaen er den samme for alle modeller.

Motorens Nm siger mindre end sensoren og placeringen

Drejningsmomentet varierer fra 55 Nm på Balance+ Belt Drive over 60 Nm på Ambassador 4 og Tripper 4 ifølge Elcyklist, 70 på Jason+ og 80 på Balance Pro og SUV til 115 Nm på Ultimate+. Men tallet forklarer kun en del af accelerationen. Jason+ med 70 Nm brugte 7,25 sekunder til 25 km/t, mens Balance Pro med 80 Nm nåede det på 4,76. Begge har krankmotor og momentsensor, så forskellen skyldes noget andet end motorens størrelse, for eksempel gearing og dæk.

Placeringen mærkes. Tripper 4 og Ambassador 4 har navmotor, og Tripper bruger en kadencesensor, der reagerer på, at pedalerne drejer, ikke på hvor hårdt du træder. Elcyklist skriver om Ambassador 4, at frontmotoren venter et ekstra sekund, før den yder hjælp, og at man føler, at man kører med snarere end cykler selv. De to Ecoride-modeller har de langsomste tider på 7,90 og 8,02 sekunder.

I bakke er forskellene mindre end forventet. Den 300 meter lange testbakke tog mellem 48,24 sekunder på Ultimate+ og 52,40 på Ambassador 4, en forskel på 4,16 sekunder. Skal du ud af en rundkørsel eller væk fra et lyskryds, mærker du forskellen på 4,67 og 8,02 sekunder tydeligere end på en lang stigning. Er din rute flad og stille, er motoren den sidste ting, du bør betale ekstra for.

Rem sparer smøring, men koster enten gear eller 2.000 kr.

Gates-rem findes på to modeller: Ambassador 4 med fem indvendige Shimano Nexus-gear og Balance+ Belt Drive med ét gear. De øvrige fem har kæde og udvendige Shimano Cues-gear. Ecoride skriver, at remme kræver betydeligt mindre vedligeholdelse end kæder, og Elcyklist tilføjer, at remmen er mere støjsvag, ikke skal smøres og holder længere. Om Ambassador 4 mener testeren, at service en gang om året er rigeligt.

Prisen på rem er enten gear eller penge. Balance+ Belt Drive er den billigste cykel i udvalget, men har kun ét udvekslingsforhold, og Elcyklist kalder netop fravalget af gear et smart valg for byen i sin test af 2025-udgaven. Ambassador 4 med rem og skivebremser koster 18.995 kr. mod 16.995 kr. for Ecorides udgave med kæde og fodbremse, altså 2.000 kr. mere, og der findes en mellemudgave med rem og fodbremse til 18.495 kr.

Rem passer ikke til dig, hvis du har brug for mange gear til lange stigninger eller læs. Her er Ultimate+ med ti gear eller Balance Pro med ni bedre, så længe du accepterer en kæde, der skal smøres. Servicebesøgene efter 3, 12 og 24 måneder, som Ecoride kræver for tre års garanti, er en indikation af, hvor ofte producenten vil se cyklen.

Bremselængden afgøres af dækkene lige så meget som af bremserne

Fire modeller har de samme Shimano MT-200 hydrauliske skivebremser, men Elcyklist målte tre forskellige resultater: 3,63 meter på Ultimate+, 3,84 på Jason+ og 4,12 på Balance Pro. Testeren peger på dækkene. Ultimate+ har 2,4 tommer brede terrændæk, Jason+ 2,35 tommer terrændæk, og Balance Pro har en mere bymæssig dækudførelse. Forskellen mellem bedst og dårligst er 49 centimeter fra 25 km/t.

Ecoride-modellerne ligger længere nede: Ambassador 4 på 4,14 meter, som Elcyklist kalder knap godkendt, og Tripper 4 på 4,32. Testeren siger, at en elcykel bør stoppe inden for 4 meter for at være helt sikker, og nævner en ISO 4210-grænse på 5 meter for cykler med kun håndbremser. Alle fem målte modeller er under 5 meter, men kun to under 4.

Det betyder, at bremserne ikke kan afgøres af mærkaten på databladet. Balance Pro SUV har de samme bremser som Balance Pro, men terrændæk, og bremselængden er ikke målt. Har du tung last eller kører i vådt vejr, er Ultimate+ og Jason+ de eneste, hvor et målt tal giver dig sikkerhed. Skal du bruge Tripper 4 til last, så regn med længere stopafstand end hos Momas-modellerne.

Skærme, bagagebærer og lav indstigning er den skjulte prisforskel

Ultimate+ og Jason+ har de bedste banetider, 3 minutter og 7 sekunder og 3 minutter og 11 sekunder, men de leveres ifølge E-Wheels og Elcyklist uden skærme og uden bagagebærer, og de har høj indstigning. Balance Pro, SUV og Balance+ Belt Drive har skærme, en MIK HD bagagebærer til 27 kg og lav indstigning. Ecoride-modellerne har skærme og en AVS+ bagagebærer til 27 kg, og Ambassador 4 har desuden en frontplatform til 10 kg med en AVS-kurv.

Skærme og bagagebærer skal købes ekstra til de to, og det regnes ikke ind i prisen pr. Wh. Rammelås er en anden detalje: Elcyklist skriver, at Balance Pro leveres uden, mens Ambassador 4 og Balance+ Belt Drive har en lås i rammen. På Jason+ er det uklart, om baglyset følger med, for E-Wheels siger ja, og Elcyklist siger nej.

Passer lav indstigning ikke til dig, fordi du vil køre på sti og grus, er Ultimate+ og Jason+ med terrændæk de oplagte. Bruger du cyklen til indkøb eller børn, er Tripper 4 eller Balance Pro mere praktiske. Cykelhjelm og el-løbehjul har deres egne sammenligninger under Bil & transport.

Pris pr. Wh viser, hvad batteriet koster, men ikke hvad cyklen kan

Regnet på den laveste verificerede pris er Ultimate+ 17,70 kr. pr. Wh, Balance Pro SUV 21,32, Balance+ Belt Drive 22,21, Tripper 4 24,64, Ambassador 4 26,75, Balance Pro 27,99 og Jason+ 29,35. Det er den skala, prisværdi-kriteriet bruger: 17,70 giver 95 point, og hver krone ekstra trækker cirka 5 point fra. Intet i skalaen belønner mærke eller butik.

Tallet er et grundlag, ikke et facit. Balance+ Belt Drive og Balance Pro SUV er et eksempel: SUV koster 2.000 kr. mere og giver 120 Wh mere, 80 Nm mod 55 og ni gear mod ét. Pr. ekstra Wh er det 16,67 kr., før motor og gear er regnet med, og det er under SUV's egen pris på 21,32 kr. pr. Wh. Balance Pro mod SUV er det modsatte: 5.000 kr. mere for samme motor og batteri og en måling.

Pris pr. Wh passer ikke til dig, hvis du ikke bruger batteriet. Kører du under 20 km om dagen, betaler du for rækkevidde, du ikke trækker på, og så er prisen på Balance+ Belt Drive eller Tripper 4 en bedre sammenligning end tallet på Ultimate+.

Størrelsen afgør, om den cykel, der vinder på papiret, kan købes til din højde

Ultimate+ sælges hos E-Wheels kun i én ramme, M til 165 til 180 cm, så er du under 165 cm eller over 180, er den vindende model ikke et valg. Jason+ fås i M til 160 til 175 cm og L til 170 til 190 cm, og begge var på lager den 4. november. Balance+ Belt Drive fås i S til 155 til 170 cm og M til 170 til 185 cm, og begge størrelser var på lager.

Balance Pro og Balance Pro SUV er smallere stillet. Størrelse S til 150 til 170 cm var på lager, mens M til 165 til 190 cm var udsolgt hos E-Wheels på tjekdagen. Er du 175 cm, passer du dermed ikke på de to modeller, selvom prisen og specifikationerne lyder rigtige. Hos Ecoride var alle ramme- og farvevarianter af Ambassador 4 med rem og skivebremser og af Tripper 4 på lager, og Ecoride angiver 150 til 165 cm som anbefalet højde for den mindste ramme.

Lagerstatus er et øjebliksbillede, og Momas-størrelserne kan være udsolgt, når du læser dette. Tjek derfor størrelsen på butikkens side, før du sammenligner priser. Passer du mellem to størrelser, bør du prøve cyklen i en butik; det kan vi ikke vurdere ud fra tal.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken elcykel er bedst i test 2026?

Ifølge vores sammenstilling er Momas Ultimate+ den bedste elcykel af de syv modeller. Elcyklist målte 206,6 km rækkevidde, 4,67 sekunder til 25 km/t og 3,63 meter bremselængde, og prisen er 16.990 kr. hos E-Wheels. Elcykel bedst i test betyder her sammenstillede målinger og anmeldelser, ikke et forsøg fra vores side.

Hvad koster en god elcykel?

De syv modeller her koster fra 13.990 kr. til 20.990 kr. den 4. november. Prisen pr. Wh batteri varierer fra 17,70 til 29,35 kr., så den dyreste cykel giver ikke mest batteri. Ultimate+ til 16.990 kr. er den billigste model med målinger.

Hvor langt kommer en elcykel på en opladning?

Elcyklist målte fra 131 til 206,6 km på laveste assistanceniveau, mens de oplyste tal lå mellem 150 og 250 km. Kører du på højeste niveau, bliver afstanden kortere. E-Wheels oplyser forventede rækkevidder på 95 til 145 km, som ligger tættere på hverdagen end databladets optimale tal.

Er navmotor eller centermotor bedst?

I dette udvalg gav krankmotorerne på Ultimate+ og Balance Pro de hurtigste accelerationer, 4,67 og 4,76 sekunder til 25 km/t. Men Jason+ har også krankmotor og brugte 7,25 sekunder, så motortypen alene afgør ikke. Navmotorerne på de to Ecoride-modeller var langsomst med 7,90 og 8,02 sekunder. Elcyklist beskriver frontmotoren på Ambassador 4 som en følelse af at køre med snarere end at cykle selv.

Skal jeg vælge rem eller kæde på en elcykel?

Rem, hvis du vil undgå at smøre drivlinjen: Ecoride skriver, at remmen kræver betydeligt mindre vedligeholdelse end kæden. Rem findes her på Ambassador 4 med fem indvendige gear og på Balance+ Belt Drive uden gear. Kæde passer bedre, hvis du har brug for ni eller ti gear til stigninger.

Hvor tung er en elcykel?

Seks af de syv modeller vejer 26 eller 27 kg ifølge butik og producent. Ultimate+ opgives til 27,5 kg hos E-Wheels og 35,5 kg hos Elcyklist, og vi kan ikke afgøre, hvilket tal der er rigtigt. Momas-modellerne tåler 120 kg bruger, Ecoride-modellerne 150 kg.

Hvor lang tid tager det at lade en elcykel op?

Elcyklist målte fra 4 timer og 48 minutter på Ambassador 4 til 7 timer og 37 minutter på Balance Pro, og 4 timer og 49 minutter på Tripper 4. Momas-modellerne lå mellem 6 timer og 34 minutter og 7 timer og 37 minutter. E-Wheels oplyser 6 til 7 timer for flere af dem.

Hvad er den bedste billige elcykel?

Balance+ Belt Drive er billigst til 13.990 kr., men den er ikke målt, og underlaget er 30 anmeldelser. Den billigste model med målinger er Ultimate+ til 16.990 kr., som også har den laveste pris pr. Wh. Balance Pro SUV koster 15.990 kr., men er heller ikke målt.

Hvilken garanti følger med en elcykel?

Hos E-Wheels får du 10 års rammegaranti på Momas-modeller. Ecoride giver to års garanti, og tre år hvis cyklen registreres og serviceres efter 3, 12 og 24 måneder. Batterigaranti er ikke oplyst på de sider, vi har læst, så spørg butikken, før du køber.

Hvad betyder kulde for rækkevidden?

Ecoride oplyser 150 km over 15 grader og 100 km under 15 grader på laveste assistanceniveau, et fald på en tredjedel. Elcyklist målte Balance Pro ved 11 grader og fik 131 km, mens E-Wheels forventer 130 km. Vælger du efter vinterbrug, så regn med de lavere tal.

Findes der en test fra Forbrugerrådet Tænk?

Ja, Tænk har en oversigt over 290 elcykler med centermotor, men resultaterne er for medlemmer. Vi har ikke kunnet læse dem og bruger dem derfor ikke. De målinger, vi bruger, kommer fra Elcyklist.com og gælder fem af de syv modeller.

Kilder

Flere sammenligninger inden for bil & transport

Alt inden for bil & transport