Uddybning: liggeunderlag i detaljer
OutdoorGearLab har målt bredt, men det er kun ét hold, der har gjort det
Testen bygger på tolv underlag, som OutdoorGearLab oplyser at have købt selv og brugt i flere måneder på guidede ture og egne ture i Colorado, New Mexico, Eastern Sierra og Utah. Hovedtesterne er Sam Schild, mænds tester, og Emily Pennington, kvinders tester, og sitet skriver, at det kan tjene en kommission på links. Vægt er målt på en køkkenvægt, og pakket volumen er regnet ud fra pakkede mål i tommer og omregnet til liter. Komfort bygger på flere testeres oplevelser, og nybegyndere på guidede ture gav lavere scorer end rutinerede, så et tal er relativt til de andre underlag i testen og ikke en absolut skala.
Testen vægter komfort 30 procent, vægt 30, varme 20, pakmål 10 og kvalitet 10. Vores vægte er andre, fordi pris er med og vægten tæller mindre: 25, 20, 20, 10, 10 og 15. Forskellen flytter rækkefølgen. Hos OutdoorGearLab ligger XTherm NXT som nummer to af de ni, og hos os kommer det først på sjettepladsen, fordi det har den dyreste laveste pris. Fjerner man prisen, kommer XTherm NXT på andenpladsen efter Extreme og foran All-Season, fordi det er varmere og lidt lettere.
To testede modeller mangler her. Klymit Static V Base fandt vi ikke i de danske butikker, vi søgte i. Tensor Elite er i tabellen testet som Short, men den målte længde er 72 tommer, som er Regular, så vi kan ikke afgøre, hvilken variant testen dækker, og derfor er den ikke med. Begge dele er en afgrænsning, ikke en dom over underlagene.
Tre par af næsten ens underlag, og hvad de små forskelle koster
Extreme og XTherm NXT ligner hinanden mest. Extreme har R-værdi 8,5 mod 7,3, vejer 462 mod 454 gram og pakker 2,6 mod 2,4 liter. OutdoorGearLab skriver, at XTherm er en smule lettere og mere holdbart med 70D mod 40D i bunden, mens Extreme er varmere og lidt mere komfortabelt. Ved de laveste priser er Extreme 87 kr. billigere, 1.762 mod 1.849 kr. Ved linkprisen er det omvendt, for Maxipros 2.172,95 kr. er 324 kr. mere end Grejfreaks 1.849 kr. Testen skriver, at begge er varme nok til minus 40 grader, og at forskellen er ligegyldig ved den kulde.
All-Season og XLite NXT er det andet par. All-Season er 51 gram tungere, 437 mod 386 gram, men 0,9 R-værdi varmere og en halv tomme tykkere, 3,5 mod 3 tommer. XLite pakker 2,0 mod 2,1 liter. OutdoorGearLab skriver, at All-Season er lidt varmere og XLite lidt lettere, og at All-Season er mere støjsvag. I kroner er All-Season 161 kr. billigere ved de laveste priser, 1.394 mod 1.555 kr., og det er det rigtige valg for de fleste, medmindre vægten skal under 400 gram.
Rapide SL og NeoLoft er det tredje. De to er testens mest komfortable. Rapide SL vejer 510 mod 717 gram, pakker 1,9 mod 4,0 liter, har R-værdi 4,8 mod 4,7 og koster 130 kr. mindre hos linkbutikkerne. NeoLoft har den tykkeste bund med 75D polyester og 4,6 tommer, men tilbyder ikke mere varme. Rapide SL har til gengæld den laveste holdbarhedsvurdering blandt de oppustelige, så NeoLoft er valget til den, der bruger underlaget hårdt og ikke tæller gram.
Skum og luft sammen koster mere og vejer mere end ét varmt underlag
Testen anbefaler kombinationen af oppusteligt og skum, og vi har regnet nogle ud med de laveste verificerede priser. XLite NXT med Switchback under giver R-værdi 6,5, vejer 797 gram, fylder 11,0 liter og koster 2.017 kr. All-Season med Z Lite Sol under giver 7,4, vejer 842 gram, fylder 11,1 liter og koster 1.777 kr. Til sammenligning har Ether Light R-værdi 7,4, vejer 561 gram, fylder 2,6 liter og koster 1.599 kr. Extreme alene giver 8,5 i 462 gram, 2,6 liter og 1.762 kr.
Regnestykket viser, at kombinationen ikke er den billige eller lette vej til varme. Den er til gengæld fleksibel: Z Lite Sol og Switchback kan bruges alene i sommermånederne, og skummet beskytter det oppustelige underlag mod huller og skarpe ting, som testen understreger. En kombination vælger man for sikkerhedens skyld og fordi man vil bruge samme sæt til flere årstider, ikke for at spare penge eller vægt.
Det passer ikke til alle: Skal du have fart og lav vægt, er en kombination på 800 gram og 11 liter for tung og for stor, og så er Extreme eller XTherm NXT et bedre køb. Skal du bare bruge underlaget fire til fem gange om året på campingpladsen, er et enkelt skumunderlag eller All-Season nok.
Gram pr. R-værdipoint viser, hvem der får mest ud af vægten
Deler man den målte vægt med R-værdien, får man et groft mål for, hvor meget varme hvert gram giver. Extreme vejer 54 gram pr. R-værdipoint, XTherm NXT 62, Ether Light 76, All-Season 81 og XLite NXT 86. Rapide SL ligger på 106, NeoLoft på 153, og de to skumunderlag er langt bagud med 203 gram for Z Lite Sol og 206 for Switchback. Tallene hænger sammen med, hvad testen skriver: de varmeste underlag er også dem, der giver mest isolering pr. gram, fordi de bruger reflekterende film i stedet for tykkere fyld.
Målet er groft, for et underlag med lav R-værdi vil altid ligge højt, og man køber ikke R-værdi for sin egen skyld. XLite NXT vejer mindst i alt med 386 gram, men også dets 86 gram pr. point er næsten det dobbelte af Extremes. Den, der kun skal bruge R-værdi 4 til 5, får med All-Season 81 gram pr. point, mens Extremes 54 først betaler sig, når nætterne kræver mere end 6. Her duer målet ikke som eneste beslutningsgrundlag: NeoLoft er dårligst af de oppustelige på vægt pr. point, men er valgt af testen netop til komforten.
Købsguide: sådan vælger du liggeunderlag
R-værdien afgør, om du fryser, og tykkelsen gør det ikke
OutdoorGearLab oversætter R-værdi til årstid i tre trin. R-værdi 1 til 2 er nok til varme nætter over 60 grader Fahrenheit, altså 15,6 grader Celsius. R-værdi 3 til 4,5 dækker tre sæsoner, og over 5 er det forår, sent efterår og vinter. Til rigtig vinter vil testen have mindst 6. Fordi R-værdier nu testes efter samme ASTM-standard, kan tallene sammenlignes på tværs af mærker. De ni underlag ligger fra 2,0 for Switchback og Z Lite Sol over 4,5 for XLite NXT, 4,7 for NeoLoft, 4,8 for Rapide SL og 5,4 for All-Season til 7,3 for XTherm NXT, 7,4 for Ether Light XR Pro og 8,5 for Extreme.
Tykkelsen narrer. NeoLoft er 11,7 cm tyk og har R-værdi 4,7, mens XTherm NXT er 7,6 cm tyk og har R-værdi 7,3. Testen skriver, at et underlag, der hæver sig højere, ikke automatisk er varmere, fordi de mest isolerende modeller har indvendig isolering eller reflekterende film. Tykkelsen giver komfort, R-værdien giver varme, og begge skal med i valget.
En kold nat er oftere underlagets skyld end soveposens. Når du ligger på soveposen, trykker du luftlommerne flade under dig, så den næsten ikke isolerer nedad, og underlaget bliver den eneste spærre mod den kolde jord. Her er Extreme det forkerte valg for dig, der kun er ude mellem maj og september: du betaler for R-værdi, du ikke får brug for. Til soveposen findes der en egen sammenligning her på siden, og teltet har sin.
Mumie eller rektangel afgør, om du bliver på underlaget
Fire af de ni underlag er mumieformede: Extreme, XTherm NXT og XLite NXT med 20 tommer, 51 centimeter, i bredden, og Ether Light XR Pro med 21,7 tommer, 55 centimeter. Resten er rektangulære. All-Season, Rapide SL, Switchback og Z Lite Sol er 20 tommer brede, NeoLoft 22 tommer. OutdoorGearLab skriver, at en mumie passer til dem, der ligger stille på ryggen, mens dem der vender sig meget, bør vælge rektangulært. I testen af All-Season fremhæver de, at den rektangulære form giver mere plads til hoved og arme.
Pas på varianterne. Maxipro har Tensor All-Season som Regular Mummy til 1.662,95 kr., og det er ikke den form, OutdoorGearLab testede, for de testede den rektangulære. Omvendt testede de Extreme i mumieform, mens Maxipro også har en rektangulær Regular til 2.196,95 kr., som ikke er testet. En test gælder kun den testede model, så vi linker til mumieudgaven af Extreme hos Maxipro og til den rektangulære All-Season hos Backpackerlife. Vil du have den anden form, er vurderingen her kun en pegepind, og vægt og pris kan afvige.
Slår du rundt om natten, er en smal mumie ikke det rigtige. Så er Rapide SL med kanter på 4,25 tommer eller NeoLoft på 22 tommer et bedre bud ifølge testen. Bredere størrelser findes: Rapide SL i Wide Regular koster 2.067,95 kr. hos Maxipro, men den størrelse er ikke testet, så vi kender hverken vægt eller tykkelse for den.
Sidesovere har brug for mindst tre tommer, og to af ni underlag klarer det ikke
OutdoorGearLab forklarer det med tryk. En rygsover fordeler vægten, så 2,5 tommer kan være nok, mens en sidesover samler vægten under hoften og bør have 3 tommer eller mere. Af de ni underlag er det Switchback på 0,9 tommer og Z Lite Sol på 0,75 tommer, der falder under grænsen. XLite NXT og XTherm NXT ligger lige på 3 tommer, Extreme og All-Season på 3,5, Ether Light på 3,9, Rapide SL på 3,5 i midten og 4,25 ved kanterne og NeoLoft på 4,6.
Tykkelse hjælper ikke, hvis kanten giver efter. Testen nævner, at XTherm NXT har lidt kantkollaps, og at XLite NXT er en anelse ustabilt. De to underlag med tykke kanter, Rapide SL og NeoLoft, kalder testen de mest komfortable af alle. Det koster: Rapide SL koster 1.569 kr. mod 462 kr. for Switchback, og forskellen er prisen for tykkelsen og kantstøtten. Er du rygsover og går på tur i sommerhalvåret, får du næppe 1.107 kr. ud af den forskel.
Kortere underlag er en vej til lavere vægt. Testen foreslår en Short på 64 til 66 tommer, 163 til 168 centimeter, hvis man er under 5 fod og 6 tommer, 168 centimeter. Maxipro har Switchback Insulated som Short til 461,95 kr. og Tensor Elite som Short Mummy til 1.774,95 kr. De er ikke de testede størrelser, så de indgår ikke her.
Skum er ikke bagud, for det kan ikke gå i stykker
Et skumunderlag kan ikke punktere, og det er hele pointen. Switchback og Z Lite Sol er ifølge OutdoorGearLab de mest ubrydelige i testen, kræver intet reparationssæt og kan skæres til, hvis man vil spare gram. Vægten er heller ikke dårligere: 405 og 411 gram mod 386 for XLite NXT. Forskellen er volumen, 9,0 liter mod 2,0, og derfor spændes skummet normalt fast uden på rygsækken, selv om testen skriver, at det kan komme ind ved omhyggelig pakning.
Skum er heller ikke den billige vej til varme. I kroner pr. R-værdipoint er Z Lite Sol billigst med 192 kr., men Extreme følger med 207 kr. og Ether Light med 216 kr., og Switchback er med 231 kr. dyrere end begge. Tallene bygger på de laveste verificerede priser og er en pegepind. Skum er billigt i kroner, men ikke billigt pr. R-værdi.
Skummet kommer til sin ret som supplement. Testen anbefaler at lægge det under et oppusteligt underlag, fordi det lægger 2 til R-værdien og beskytter mod huller, og mange rutinerede thru-hikere bruger en forkortet Switchback som rygpolstring. Skum er det forkerte valg for dig, der sover på siden, og som skal bruge underlaget alene: det er 2 centimeter tykt, og testen kalder skumunderlag alene til sommerbrug.
Butikkernes pris spænder mere end forskellen mellem to modeller
Samme underlag koster meget forskelligt. XLite NXT koster 2.199 kr. hos Friluftsland og 1.555 kr. hos Fjeld & Fritid, en forskel på 644 kr. eller 29 procent. Extreme går fra 2.172,95 kr. hos Maxipro til 1.762 kr., 411 kr. eller 19 procent. Ether Light spænder fra 1.936 til 1.599 kr., 337 kr., og All-Season fra 1.669 til 1.394 kr., 275 kr. Z Lite Sol har ifølge PriceRunner ti tilbud fra 383 til 903 kr. Butiksoplysningerne er læst på butikkernes egne sider den 3. november 2026, bortset fra priserne på Z Lite Sol og NeoLoft hos Bjergkæden, der kommer fra PriceRunner.
Forskellen mellem butikker er ofte større end forskellen mellem to modeller. Extreme og All-Season ligger 368 kr. fra hinanden ved de laveste priser, og det er mindre end de 644 kr., XLite NXT svinger med. Sammenlign derfor altid inden for samme variant. Ether Light i Regular Mumie koster 1.936 kr. hos Maxipro, mens Regular Rectangular Wide samme sted koster 2.160 kr., en anden størrelse og form. PriceRunners lister blander varianter, og vi har derfor læst varianten på selve butiksiden og kontrolleret stregkoden, hvor butikken oplyser den.
Leveringstid kan veje tungere end 300 kr. Maxipro skriver to til fire dage for Extreme og Ether Light og tre til syv dage for Rapide SL, Backpackerlife et til to dage, og Spejdersport et til to hverdage for XTherm NXT. Skal underlaget med på en tur om en uge, er Rapide SLs leveringstid værd at tjekke, før man bestiller. Her passer jagten på den laveste pris ikke: er forsendelsen langsommere end turen, er den billigste butik ikke den billigste.
Tilbehøret afgør, hvor nemt du kommer i gang
Et oppusteligt underlag skal pustes op, og pumpeposen er ikke en detalje. Maxipro oplyser, at Nemos Vortex-pumpepose, som følger med Extreme og All-Season, giver hurtig oppustning uden at tilføre fugt fra åndedrættet. XTherm NXTs pumpepose fungerer også som opbevaringspose, og på Ether Light er pakkeposen samtidig pumpepose. NeoLoft har en ekstra stor pumpepose, fordi underlaget rummer meget luft.
Om morgenen er det de små ting, der tæller. Testen kritiserer All-Season for at være svær at få tilbage i sin egen pose, og det er den hyppigste klage over modellen. Til Extreme anbefaler testen at rulle fra fodenden mod ventilen med åben ventil, folde to gange på langs og rulle stramt. De fleste underlag har et reparationssæt med, og NeoLoft har et ret komplet et gemt i kompressionsposen.
Selv et robust oppusteligt underlag er sårbart over for en spids sten eller en torn. OutdoorGearLab anbefaler et fodlag, for eksempel Tyvek, som beskytter meget for vægten, og at have et lille reparationssæt med på hver tur. Brug især Rapide SL med det tynde nylon i et telt eller på et fodlag. Et oppusteligt underlag passer ikke til dig, der vil kaste det direkte på grus eller i krat uden fodlag: der er skum det rigtige.
Bedst i test er et udgangspunkt, og din sæson afgør resten
Til sommer og lav højde er Z Lite Sol eller Switchback nok, hvis du sover på ryggen. Til tre sæsoner er All-Season den mest alsidige, XLite NXT den letteste, og Rapide SL den, der holder en urolig sovende på plads. Til vinter og høj højde er Extreme, XTherm NXT og Ether Light de tre med R-værdi over 7, og Extreme har den højeste R-værdi og er ved de laveste priser billigere end XTherm NXT.
Liggeunderlag bedst i test er det, der scorer højest samlet på vores vægte: komfort 25 procent, vægt 20, varme 20, pakmål 10, holdbarhed 10 og pris 15. Har du andre prioriteter, ser rækkefølgen anderledes ud. Tæller vægten dobbelt, rykker XLite NXT op på tredjepladsen foran XTherm NXT og Ether Light. Tæller varmen dobbelt, går Extreme klart foran, med Ether Light og XTherm NXT lige efter. Tæller prisen dobbelt, kommer skumunderlagene Z Lite Sol og Switchback foran alle de oppustelige, og All-Season er den bedste af dem. Brug tallene på de enkelte kort og ikke kun placeringen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilket liggeunderlag er bedst i test?
Nemo Tensor All-Season i rektangulær Regular står øverst i vores sammenstilling og vejer 437 gram målt af OutdoorGearLab med R-værdi 5,4. Det koster 1.669 kr. hos Backpackerlife. Nemo Tensor Extreme Conditions i mumieform har samme score og vises som nummer to, fordi lige score sorteres alfabetisk. Det er varmere med R-værdi 8,5 og vejer 462 gram, men koster 2.173 kr. hos Maxipro, så vælger du til vinter, er det Extreme.
Hvad er en god R-værdi til et liggeunderlag?
Det afhænger af sæsonen. OutdoorGearLab regner R-værdi 1 til 2 som nok til varme nætter og 3 til 4,5 som tresæsonsniveau. Over 5 er det forår, sent efterår og vinter, og til rigtig vinter anbefaler testen mindst 6. Mellem 4,5 og 5,5 ligger det, testen kalder det rigtige for de fleste rygsækture.
Hvorfor fryser jeg på jorden, selvom soveposen er varm?
Fordi soveposens isolering trykkes flad under dig. OutdoorGearLab skriver, at soveposen næsten ikke forhindrer varmetab nedad, og at det er underlaget, der skal isolere mod jorden. Et underlag med for lav R-værdi er derfor ofte årsagen, når en sovepose ikke lever op til sin temperaturangivelse.
Er et oppusteligt underlag bedre end skum?
Oppusteligt er mere komfortabelt og pakker langt mindre: 1,9 til 2,6 liter for de varme modeller mod 9,0 liter for skumunderlagene Switchback og Z Lite Sol. Skum kan til gengæld ikke punktere og er billigere. Vægten er næsten ens, 405 og 411 gram for skum mod 386 gram for XLite NXT, så valget handler om komfort, plads og pris.
Skal jeg vælge mumie eller rektangulært underlag?
Ligger du stille på ryggen, kan en mumie på 20 tommer klare sig, ifølge OutdoorGearLab. Vender du dig meget, er rektangulært bedre, for formen giver mere plads til skuldre og arme. Vær opmærksom på, at flere modeller findes i begge udgaver, og at en test kun gælder den testede form.
Hvor tykt skal et liggeunderlag være, hvis jeg sover på siden?
Mindst 3 tommer, 7,6 centimeter, ifølge OutdoorGearLab, fordi vægten samles under hoften. Rygsovere kan nøjes med 2,5 tommer. Af de ni underlag her er det kun skumunderlagene Switchback og Z Lite Sol, der er tyndere end 3 tommer.
Hvordan undgår jeg huller i et oppusteligt underlag?
Brug et telt eller et fodlag under underlaget og tag et lille reparationssæt med. OutdoorGearLab nævner Tyvek som et billigt fodlag, der beskytter meget for vægten. Rapide SL har tyndt nylon og bør ikke ligge direkte på skarpe sten eller planter, skriver testen.
Hvad vejer et letvægtsliggeunderlag?
Målt af OutdoorGearLab vejer de oppustelige underlag med R-værdi over 4 mellem 386 gram for XLite NXT og 561 gram for Ether Light XR Pro, og NeoLoft på 717 gram er det tungeste. Butikkerne oplyser lidt andre vægte, for eksempel 370 gram for XLite NXT, så sammenlign altid tal fra samme kilde.
Kan jeg købe en anden størrelse end den testede?
Ja, men testen gælder kun Regular, og alle tal her er målt på den. Wide, Long og Short vejer og koster noget andet, og Rapide SL fås for eksempel som Wide Regular til 2.067,95 kr. og som dobbelt til 2.913,95 kr. hos Maxipro. Mål og vægt for de størrelser har vi ikke fra testen.
Er et dobbelt liggeunderlag en god idé?
Det kan være det, hvis to sover i samme telt. OutdoorGearLab skriver, at Rapide SL er det eneste underlag i testen, der fås som dobbelt, og kalder dobbelt bredde utroligt komfortabel. Maxipro har Rapide SL som dobbelt på 102 x 183 cm for 2.913,95 kr., men den størrelse er ikke testet, så vægt og pakmål for den kender vi ikke.
Hvor kort må et liggeunderlag være?
Er du under 5 fod og 6 tommer, 168 centimeter, kan du ifølge OutdoorGearLab vælge en Short på 64 til 66 tommer, 163 til 168 centimeter, og spare vægt og plads. Mange ultralette vandrere kortner også skumunderlag eller lægger rygsækken under benene. Vælger du kort, skal du være sikker på, at hoved og hofter er på underlaget.
Hvad betyder det, at placeringen bygger på én test?
Det betyder, at rækkefølgen hviler på OutdoorGearLabs målinger og butikkernes oplysninger, ikke på flere uafhængige tests. Kun Z Lite Sol har kundeanmeldelser med nok volumen, 24 hos Outnorth.com. Vi har ikke selv haft underlagene i brug, og Forbrugerrådet Tænk har ikke en test, vi kunne finde.