Produktsammenligninger bygget på fakta 179 sammenligninger, åbne kriterier og oplyste kilder

Faktavalget

Telt bedst i test 2026

MSR Hubba Hubba HD 2P er telt bedst i test ifølge vores sammenstilling af uafhængige tests, producentdata og kundeanmeldelser. Den vejer 1.800 g, tåler en vandsøjle på 3.000 mm i yderteltet og blev testvinder blandt små telte, da Which? lod 31 telte stå en uge på en campingplads. Bedste budgetvalg til rygsækken er The North Face Stormbreak 2 til 1.999 kr. hos Boozt, mens Coleman Kobuk Valley 3 Plus fra 1.195 kr. er det billigste til campingpladsen.

Vi har ikke selv testet produkterne. Karaktererne bygger på producenternes oplysninger, uafhængige tests og kundeanmeldelser, vægtet efter åbne kriterier. Sådan har vi sammenlignet

MSR Hubba Hubba HD 2P

Bedst samlet

MSR Hubba Hubba HD 2P

7,4ud af 10

Passer til dig, der vil have et let to-personers telt med høj vandsøjle til skiftende vejr og ikke går op i at have ekstra plads.

  • Testvinder blandt små telte hos Which?
  • 1.800 g i alt og 3.000 mm vandsøjle i yderteltet
  • Fritstående og kan bruges uden ydertelt
4.589 kr. hos OutnorthSe prisen hos Outnorth

Flere gode valg

Toplisten: alle 5 telte

  1. 1Bedst samletMSR Hubba Hubba HD 2PPasser til dig, der vil have et let to-personers telt med høj vandsøjle til skiftende vejr og ikke går op i at have ekstra plads.7,4ud af 104.589 kr.Se prisen hos Outnorth
  2. 2Letteste pr. personBig Agnes Copper Spur UL3Passer til dig, der går lange ture, deler teltet med en makker og vil have ekstra plads uden at bære mere end 1,8 kg.7,3ud af 105.737 kr.Se prisen hos Outnorth
  3. 3Bedste budgetvalgThe North Face Stormbreak 2Passer til dig, der skal to på tur et par gange om året og vil have et solidt telt til under 2.000 kr.7,2ud af 101.999 kr.Se prisen hos Boozt
  4. 4Marmot Vapor 2Passer til dig, der vil have samme vandtæthed som testvinderen til under halvdelen af prisen og kan leve med 2,8 kg.7,0ud af 102.092 kr.Se prisen hos Outnorth
  5. 5Bedst til campingpladsenColeman Kobuk Valley 3 PlusPasser til dig, der kører til campingpladsen eller festivalen med bilen og vil have mørk soveplads til tre for 1.195 kr.6,4ud af 101.195 kr.Se prisen hos Outnorth

Telt bedst i test ifølge vores sammenstilling er MSR Hubba Hubba HD 2P til 4.589 kr. hos Outnorth. Den vejer 1.800 g, har 3.000 mm vandsøjle i yderteltet og blev testvinder blandt små telte hos Which?. Copper Spur UL3 fra Big Agnes er 40 g lettere og rummer tre personer, men koster 1.148 kr. mere og har et yderteltsstof med en vandsøjle på 1.500 mm, og derfor ligger den på andenpladsen.Afstanden til de tungere telte kan regnes i kroner pr. sparet kilo. Fra Stormbreak 2 (2,67 kg pakket ifølge OutdoorGearLab) til Hubba Hubba HD (1,8 kg ifølge producenten) sparer du 0,87 kg for 2.590 kr., altså 2.977 kr. pr. kilo. Fra Marmot Vapor 2 til Hubba Hubba HD er det 1,02 kg for 2.497 kr., eller 2.446 kr. pr. kilo. Tallene kommer fra forskellige kilder og skal læses som en retning.Det billigste er Coleman Kobuk Valley 3 Plus til 1.195 kr., men den vejer 5,1 kg og er et campingtelt. Til rygsækken er Stormbreak 2 til 1.999 kr. det bedste budgetvalg.

Gennemgang af hver model

MSR Hubba Hubba HD 2P

Nr. 1 ud af 5Bedst samlet

MSR Hubba Hubba HD 2P

7,4ud af 10

Passer til dig, der vil have et let to-personers telt med høj vandsøjle til skiftende vejr og ikke går op i at have ekstra plads.

4.589 kr. hos Outnorth, 23. oktober 2026Se prisen hos OutnorthPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Hubba Hubba HD 2P blev testvinder blandt de små telte, da Which? lod 31 telte stå en uge på en campingplads, og Stiftung Warentest gengiver resultatet i 2026. Totalvægten er 1.800 g ifølge Outnorth, og vandsøjlen er 3.000 mm i yderteltet. Kun Copper Spur UL3 er lettere pr. person, men den koster 1.148 kr. mere.

Du afstår plads og en del af besværet med lynlåsene. Which? kalder teltet lidt trangt til to, lynlåsene hænger indimellem, og de medfølgende pløkker rækker ikke til alle barduner. Stormbreak 2 er 2.590 kr. billigere, men vejer 2,67 kg pakket ifølge OutdoorGearLab.

Fordele

  • Testvinder blandt små telte hos Which?
  • 1.800 g i alt og 3.000 mm vandsøjle i yderteltet
  • Fritstående og kan bruges uden ydertelt

Ulemper

  • Lidt trangt til to personer ifølge Which?
  • Lynlåse hænger indimellem, og pløkkerne rækker ikke
  • Dyrere end Stormbreak 2 og Vapor 2

Sådan er karakteren regnet ud

  • Vejrbeskyttelse (25 %)82/100
  • Vægt og pakmål (20 %)82/100
  • Plads og komfort (20 %)72/100
  • Opsætning og holdbarhed (15 %)78/100
  • Pris (20 %)54/100
Læs hele vurderingen af MSR Hubba Hubba HD 2P
Vejrbeskyttelse82/100

Which? kalder teltet særligt vejrfast efter en uge med vind, regn, hagl og sne, og tallene passer til den vurdering: 3.000 mm vandsøjle i yderteltet og 6.000 mm i gulvet, med tapede sømme, ifølge Outnorth. Copper Spur UL3 har halvt så høj vandsøjle i yderteltet. Søsteren Hubba Hubba NX tåler kun 1.200 mm ifølge Stiftung Warentest og passer derfor bedre til sommer. Butikken skriver, at manglen på stormflapper giver mindre kondens.

Vægt og pakmål82/100

Minimumsvægten er 1.610 g, totalvægten 1.800 g og pakmålet 51 x 13 cm ifølge Outnorth. Det er 1.021 g mindre end Marmot Vapor 2. Tallene er producentens og ikke målt på samme måde som OutdoorGearLabs vægt for Stormbreak 2, så forskellen skal læses som en retning.

Plads og komfort72/100

Loftshøjden er 102 cm, og de stejle sidevægge giver plads til liggeunderlag på op til 63 cm i bredden ifølge butikken. Der er to døre og to forgårde. Which? vurderer alligevel, at der er lidt trangt til to personer. Gulvarealet er ikke oplyst, så der kan ikke regnes pr. kvadratmeter som hos Copper Spur UL3.

Opsætning og holdbarhed78/100

Which? roser den enkle opsætning, de mange lommer og en lille tørresnor. Teltet er fritstående og kan bruges uden ydertelt i fint vejr. Minuspunkterne er lynlåse, der indimellem hænger, og pløkker, der ikke dækker alle barduner. Outnorths kunder giver 4,5 ud af 5, men det bygger på kun 2 anmeldelser, så tallet vejer ikke med.

Pris54/100

4.589 kr. hos Outnorth, nedsat fra den vejledende pris på 6.119 kr. Det er 2.497 kr. mere end Vapor 2, som har den samme vandsøjle i yderteltet. Stiftung Warentest nævner en tysk startpris på 440 euro.

Big Agnes Copper Spur UL3

Nr. 2 ud af 5Letteste pr. person

Big Agnes Copper Spur UL3

7,3ud af 10

Passer til dig, der går lange ture, deler teltet med en makker og vil have ekstra plads uden at bære mere end 1,8 kg.

5.737 kr. hos Outnorth, 23. oktober 2026Se prisen hos OutnorthPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Copper Spur UL3 er et telt til tre personer, der vejer 1.760 g ifølge Outnorth. OutdoorGearLab målte en pakket vægt på 3,81 lb, altså 1,73 kg, og kalder det en af de letteste modeller i sin gennemgang af rygsækstelte i 2026. Det er prisen på 5.737 kr., der holder den på andenpladsen, for den er den dyreste i feltet.

Du afstår robusthed og vandsøjle. Yderteltet og gulvet har 1.500 mm, mod 3.000 mm på både Hubba Hubba HD og Vapor 2, og OutdoorGearLab kalder stoffet mindre slidstærkt. Tre personer får kun plads med lidt udstyr, og footprint sælges separat. Stormbreak 2 er 3.738 kr. billigere, men vejer 2,67 kg pakket og rummer to.

Fordele

  • Letteste telt pr. sovepladsen i feltet
  • 3,8 m² gulv og to døre med forgårde
  • Forgårdene kan laves til markiser

Ulemper

  • Dyrest i feltet
  • Kun 1.500 mm vandsøjle i yderteltet
  • Lette stoffer er mindre slidstærke ifølge OutdoorGearLab
  • Footprint sælges separat

Sådan er karakteren regnet ud

  • Vejrbeskyttelse (25 %)76/100
  • Vægt og pakmål (20 %)92/100
  • Plads og komfort (20 %)85/100
  • Opsætning og holdbarhed (15 %)65/100
  • Pris (20 %)43/100
Læs hele vurderingen af Big Agnes Copper Spur UL3
Vejrbeskyttelse76/100

OutdoorGearLab kalder beskyttelsen overraskende god for et så let telt, og det åndbare ydertelt holder kondens nede. Tallene er mere beskedne: 1.500 mm i både ydertelt og gulv ifølge Outnorth, som også oplyser en PFAS-fri imprægnering. Teltet står dermed bag Hubba Hubba HD, som har dobbelt vandsøjle i yderteltet og en testvinder-titel fra Which?.

Vægt og pakmål92/100

OutdoorGearLab målte 3,28 lb (1,49 kg) som minimumsvægt og 3,81 lb (1,73 kg) pakket, med pakmål på 21 x 5 tommer. Producentens totalvægt er 1.760 g og pakmålet 53 x 15 cm. Pr. sovepladsen giver det 0,58 kg, mod 0,90 kg pr. person for Hubba Hubba HD, når begge fyldes. Tallene kommer dog fra to forskellige kilder.

Plads og komfort85/100

Gulvarealet er 3,8 m², og indertelt-målene er 224 x 178 x 109 cm ifølge Outnorth. OutdoorGearLab kalder det meget rummeligt for to med udstyr, mens tre kun får plads med en smule bagage. Forgårdene er på 9,0 kvadratfod pr. side og kan laves til markiser med to vandrestave. Det giver mere luft end Stormbreak 2.

Opsætning og holdbarhed65/100

Stænger og spændere er farvekodede, og teltet er fritstående med to døre. Pointen trækkes af stoffet: OutdoorGearLab nævner, at det lette materiale er mindre slidstærkt, og footprint medfølger ikke. Der følger 8 pløkker med. Kundeanmeldelser fra danske butikker har vi ikke fundet med tilstrækkeligt antal.

Pris43/100

5.737 kr. hos Outnorth, nedsat fra den vejledende pris på 7.649 kr. Pr. sovepladsen er det 1.912 kr. ved tre personer, men 2.869 kr. ved to. Det er det højeste tal i feltet.

The North Face Stormbreak 2

Nr. 3 ud af 5Bedste budgetvalg

The North Face Stormbreak 2

7,2ud af 10

Passer til dig, der skal to på tur et par gange om året og vil have et solidt telt til under 2.000 kr.

1.999 kr. hos Boozt, 23. oktober 2026Se prisen hos BooztPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Stormbreak 2 koster 1.999 kr. hos Boozt, og OutdoorGearLab har selv målt 2,67 kg pakket og 2,84 m² gulv. Testerne fremhæver værdien, den store indvendige plads for størrelsen og holdbarheden, og derfor ligger den foran Marmot Vapor 2, som koster 93 kr. mere.

Du afstår lav vægt. Pr. person bærer du 1,33 kg, mod 0,90 kg i Hubba Hubba HD, og pakmålet på 20 x 6,5 tommer er stort til et to-personers telt ifølge OutdoorGearLab. Vandsøjlen kender vi ikke. Skal du bære teltet i flere dage, bør du se på Copper Spur UL3.

Fordele

  • Lav pris og solid byggekvalitet ifølge OutdoorGearLab
  • 2,84 m² gulv og to døre med forgårde
  • Fritstående med to døre

Ulemper

  • 2,67 kg pakket og stort pakmål til to personer
  • Vandsøjle ikke oplyst

Sådan er karakteren regnet ud

  • Vejrbeskyttelse (25 %)70/100
  • Vægt og pakmål (20 %)55/100
  • Plads og komfort (20 %)78/100
  • Opsætning og holdbarhed (15 %)82/100
  • Pris (20 %)80/100
Læs hele vurderingen af The North Face Stormbreak 2
Vejrbeskyttelse70/100

Vandsøjlen er ikke oplyst hos Boozt, så vurderingen hviler på OutdoorGearLab. Gennemgangen sætter vejrbeskyttelsen på linje med REI Co-op Half Dome 2 og en tak under Copper Spur UL3. Det er et lavere udgangspunkt end Hubba Hubba HD, som har både en oplyst vandsøjle og en testvinder-titel.

Vægt og pakmål55/100

OutdoorGearLab målte 5,61 lb (2,55 kg) som minimumsvægt og 5,88 lb (2,67 kg) pakket, og pakmålet er 20 x 6,5 tommer. Gennemgangen kalder teltet tungt og voluminøst til to personer. Det er 0,87 kg mere end Hubba Hubba HD efter producentens tal, og pakmålet er det største blandt de to-personers telte.

Plads og komfort78/100

Gulvet er 30,6 kvadratfod, altså 2,84 m², og loftshøjden 43 tommer eller 109 cm. De to forgårde er på 9,8 kvadratfod pr. side. OutdoorGearLab beskriver teltet som meget rummeligt for en person med udstyr og som plads til to med moderat bagage, og nævner den indvendige plads som en styrke.

Opsætning og holdbarhed82/100

Boozt skriver, at opsætningen er ligetil. Teltet har fire stænger, to døre og fire lommer, men intet bagagerum i loftet. Holdbarheden er den største styrke i OutdoorGearLabs gennemgang, hvor stoffet vurderes tykkere end i de lette telte. Anmeldelser fra danske butikker har vi ikke fundet i tilstrækkeligt antal.

Pris80/100

1.999 kr. hos Boozt, hvilket er 2.590 kr. under Hubba Hubba HD og 3.738 kr. under Copper Spur UL3. Pr. person er det 1.000 kr. Coleman Kobuk Valley 3 Plus er billigere, men vejer 5,1 kg og er bygget til campingpladsen.

Marmot Vapor 2

Nr. 4 ud af 5

Marmot Vapor 2

7,0ud af 10

Passer til dig, der vil have samme vandtæthed som testvinderen til under halvdelen af prisen og kan leve med 2,8 kg.

2.092 kr. hos Outnorth, 23. oktober 2026Se prisen hos OutnorthPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Vapor 2 kom på tredjepladsen blandt de små telte hos Which?, med samme vandtæthed som testvinderen og let opsætning, ifølge Stiftung Warentest 2026. Den koster 2.092 kr. hos Outnorth, 2.497 kr. under Hubba Hubba HD, og har 3.000 mm vandsøjle i yderteltet og 5.000 mm i gulvet.

Prisen betales i vægt og bagageplads. Teltet vejer 2.821 g ifølge Outnorth, 1.021 g mere end Hubba Hubba HD og 1.061 g mere end Copper Spur UL3, som bærer en person mere. Which? mener, at pladsen til udstyr kunne være bedre. Stormbreak 2 koster 93 kr. mindre og har et målt gulvareal.

Fordele

  • Lige så vandtæt som testvinderen ifølge Which?
  • 3.000 mm yderteltet og 5.000 mm gulv
  • Nedsat 25 % hos Outnorth

Ulemper

  • 2.821 g, den tungeste to-personers model i feltet
  • Opbevaringsplads kunne være bedre ifølge Which?

Sådan er karakteren regnet ud

  • Vejrbeskyttelse (25 %)78/100
  • Vægt og pakmål (20 %)50/100
  • Plads og komfort (20 %)65/100
  • Opsætning og holdbarhed (15 %)75/100
  • Pris (20 %)79/100
Læs hele vurderingen af Marmot Vapor 2
Vejrbeskyttelse78/100

Which? skriver, at teltet er lige så vandtæt som testvinderen. Outnorth oplyser 3.000 mm i yderteltet og 5.000 mm i gulvet, tapede sømme og et ydertelt, der går helt ned til jorden. Der er ingen belægning på yderstoffet, som er solution dyed polyester. Gulvets vandsøjle er lavere end Hubba Hubba HDs 6.000 mm.

Vægt og pakmål50/100

2.821 g og et pakmål på 56 x 17 x 17 cm ifølge Outnorth. Which? kalder vægten på over 2,6 kg ret høj for kategorien. Tallet er producentens, så det er ikke direkte sammenligneligt med OutdoorGearLabs målte vægt for Stormbreak 2.

Plads og komfort65/100

Indertelt-målene er 224 x 137/122 x 104 cm, og lodrette vægge giver ifølge butikken maksimal loftshøjde. Der er to meshdøre. Which? mener, at opbevaringspladsen kunne være bedre. Gulvareal er ikke oplyst, så der kan ikke regnes pr. kvadratmeter.

Opsætning og holdbarhed75/100

Which? kalder teltet let at slå op og pakke ned. Outnorth nævner farvekodede dele, en lommelygteholder og en værktøjslomme. Footprint medfølger ikke. Outnorths 8 anmeldere giver 4,4 ud af 5, men antallet er under 10, så tallet vejer ikke med.

Pris79/100

2.092 kr. hos Outnorth, nedsat fra 2.789 kr. Stiftung Warentest nævner en tysk startpris på 210 euro. Det er 897 kr. over Coleman Kobuk Valley 3 Plus og 93 kr. over Stormbreak 2.

Coleman Kobuk Valley 3 Plus

Nr. 5 ud af 5Bedst til campingpladsen

Coleman Kobuk Valley 3 Plus

6,4ud af 10

Passer til dig, der kører til campingpladsen eller festivalen med bilen og vil have mørk soveplads til tre for 1.195 kr.

1.195 kr. hos Outnorth, 23. oktober 2026Se prisen hos OutnorthPriserne ændrer sig, så tjek prisen hos butikken.

Kobuk Valley 3 Plus er det billigste telt i feltet med 1.195 kr. hos Outnorth, 398 kr. pr. sovepladsen, og et af de telte, som Which? anbefaler ifølge Stiftung Warentest 2026. Yderteltet har 4.500 mm vandsøjle, og soveafdelingen er mørklagt, så der er ro om morgenen. 33 anmeldere hos Outnorth giver 4,5 ud af 5.

Det er et telt til bilen, ikke til rygsækken. Det vejer 5,1 kg, 3.300 g mere end Hubba Hubba HD, har kun én indgang, og Which? mener, at ventilationen kunne være bedre. Skal du bære teltet, er Stormbreak 2 mere realistisk, og den koster 804 kr. mere.

Fordele

  • Billigst i feltet og 398 kr. pr. sovepladsen
  • Mørklagt soveafdeling og lukket opholdsrum
  • 4,5 ud af 5 fra 33 anmeldelser hos Outnorth
  • 4.500 mm vandsøjle i yderteltet

Ulemper

  • 5,1 kg, kun til transport med bil
  • Kun én indgang
  • Ventilationen kunne være bedre ifølge Which?

Sådan er karakteren regnet ud

  • Vejrbeskyttelse (25 %)70/100
  • Vægt og pakmål (20 %)25/100
  • Plads og komfort (20 %)80/100
  • Opsætning og holdbarhed (15 %)55/100
  • Pris (20 %)88/100
Læs hele vurderingen af Coleman Kobuk Valley 3 Plus
Vejrbeskyttelse70/100

Which? roser vejrfastheden. Yderteltet har 4.500 mm vandsøjle ifølge Outnorth, mere end Hubba Hubba HDs 3.000 mm, men tal for forskellige stoffer og konstruktioner kan ikke sammenlignes direkte. Gulvets vandsøjle er ikke oplyst. Which? mener, at ventilationen kunne være bedre, og butikken nævner ventilationsåbninger og PVC-vinduer.

Vægt og pakmål25/100

Vægten er 5,1 kg og pakmålet 58 x 16 x 16 cm ifølge Outnorth. Det er den tungeste model på siden og 2,28 kg tungere end Marmot Vapor 2, som kun rummer to. Pr. sovepladsen er det 1,7 kg, men teltet er bygget til at blive kørt ud, ikke båret.

Plads og komfort80/100

Soveafdelingen er 210 x 180 x 120 cm, og opholdsrummet foran er 110 x 185 x 130 cm, med ydermål på 325 x 185 x 130 cm ifølge Outnorth. Det er den eneste model i feltet med et opholdsrum foran sovekabinen. Til gengæld er der kun én indgang.

Opsætning og holdbarhed55/100

Opsætningen er ikke omtalt hos Which? eller Outnorth, så vi kan ikke give teltet kredit for den. Stoffet er behandlet med UVGuard og er brandhæmmende ifølge butikken. 33 anmeldere hos Outnorth giver 4,5 ud af 5, men vi kender ikke deres kommentarer.

Pris88/100

1.195 kr. hos Outnorth, 398 kr. pr. sovepladsen. Det er 804 kr. under Stormbreak 2 og 3.394 kr. under Hubba Hubba HD. Stiftung Warentest nævner en tysk startpris på 150 euro.

Sammenlign alle telte

Klik på en kolonneoverskrift for at sortere.

MSR Hubba Hubba HD 2PMSR Hubba Hubba HD 2P7,44.589 kr.21.800 g i alt (minimum 1.610 g)3.000 mm51 x 13 cm
Big Agnes Copper Spur UL3Big Agnes Copper Spur UL37,35.737 kr.31.760 g i alt (målt pakket: 1,73 kg)1.500 mm53 x 15 cm
The North Face Stormbreak 2The North Face Stormbreak 27,21.999 kr.22,67 kg pakket (målt: 5,88 lb)ikke oplyst20 x 6,5 tommer (målt)
Marmot Vapor 2Marmot Vapor 27,02.092 kr.22.821 g3.000 mm56 x 17 x 17 cm
Coleman Kobuk Valley 3 PlusColeman Kobuk Valley 3 Plus6,41.195 kr.35,1 kg4.500 mm58 x 16 x 16 cm

Uddybning: telte i detaljer

Which?s uge på campingpladsen siger mere om vejr end om vægt

Which? er det britiske forbrugerblad, der står bag den test, som Stiftung Warentest gengiver i juli 2026. Testerne satte 31 telte op på en campingplads i Surrey i en uge i foråret og kontrollerede hver dag, hvordan de klarede vind, regn, hagl og sne. De målte også, hvor let teltene var at slå op og tage ned, vurderede lynlåse, pløkker og barduner og bedømte opbevaringsplads og komfort. For små telte blev vægten medregnet, og for store telte blev pladsen taget med. Stiftung Warentest oplyser, at de bedste telte også kan købes i Tyskland.

Testen er delt i tre grupper, og kun den første indgår her. Blandt små telte var Hubba Hubba HD testvinder til en tysk startpris på 440 euro, Hubba Hubba NX nummer to fra 404 euro, Marmot Vapor 2 nummer tre fra 210 euro og Coleman Kobuk Valley 3 Plus anbefalet fra 150 euro. Blandt kast-op-telte vandt Quechua 2 Seconds Fresh & Black til 130 euro, foran Coleman FastPitch Galiano 2 fra 82 euro. Blandt familietelte vandt Quechua Air Seconds 4.1 Fresh & Black til 400 euro. Dem har vi ikke taget med, fordi vi ikke har kunnet bekræfte dem på lager hos en dansk butik i denne omgang.

Stiftung Warentest nævner desuden to ældre testvindere fra K-Tipp i 2022: Jack Wolfskin Skyrocket II fra 280 euro og Salewa Latitude 2 fra 170 euro. De er fire år gamle og indgår ikke i vores udvalg. Gruppeinddelingen betyder, at Kobuk Valley 3 Plus er bedømt sammen med de små telte, selv om den vejer 5,1 kg og har et opholdsrum. Which? vurderede små telte med vægten indregnet, så en anbefaling af Kobuk er ikke det samme som en anbefaling til rygsækken, og vi har ikke set point for hver disciplin. Som kilde er det vigtigt at bemærke, at Stiftung Warentest ikke har målt teltene selv her. Det er Which?s resultater, og de tæller i vores sammenstilling som ét underlag, ikke to.

OutdoorGearLab køber teltene selv, men måler under amerikanske forhold

OutdoorGearLab skriver, at redaktionen køber alle de produkter, den tester, og ikke tager imod gratis eksemplarer. I gennemgangen af rygsækstelte fra juni 2026 blev de bedste telte taget med på ture fra skovene i Maine til ørkenen i Utah og højfjeldet i Sierra Nevada. Hvert telt får karakterer for livability med 35 procent, vejrbeskyttelse med 25 procent, vægt med 15 procent, pakmål med 15 procent og holdbarhed med 10 procent. Vi bruger deres målte tal, ikke deres samlede karakter, og vores vægte er anderledes: pladsen tæller hos os 20 procent og vejrbeskyttelsen 25 procent.

Det betyder, at rangeringen ikke kan oversættes direkte. OutdoorGearLab placerer Copper Spur UL3 som bedste samlede rygsækstelt. I vores udvalg ligger Copper Spur UL3 nummer to, fordi pris og vandsøjle trækker ned. En anden forskel er, at OutdoorGearLabs telte ofte er amerikanske modeller, og et par af dem, som REI Co-op Half Dome, kan ikke købes i Danmark. Derfor indgår de ikke her.

Gennemgangen navngiver teltet Copper Spur UL3, og det samme navn står hos Outnorth. Butikken beskriver HyperBead-stof som en forbedring i forhold til tidligere versioner, men OutdoorGearLab oplyser ikke, hvilken produktionsårgang der er målt. Vi har derfor ikke kunnet bekræfte, at den præcise årgang er den samme, og det er et forbehold, du bør kende. OutdoorGearLab har også målt søsterteltet Copper Spur UL2: 2,56 lb (1,16 kg) som minimumsvægt, 3,10 lb (1,41 kg) pakket og 29,0 kvadratfod (2,69 m²) gulv. Det er 0,32 kg lettere end UL3, men en tredjedel mindre gulv og uden den tredje sovepladsen. Vi har ikke kunnet bekræfte UL2 på lager hos en dansk butik, og den indgår derfor ikke, men tallene viser, hvad man betaler i plads for den sidste smule vægt. Det samme gælder navnet på Stormbreak 2.

Tre par, hvor valget skifter

Det første par er Hubba Hubba HD mod Copper Spur UL3. UL3 er 40 g lettere ifølge producenterne, har 3,8 m² gulv mod HDs ikke oplyste og rummer en tredje person, men den koster 1.148 kr. mere og har halvdelen af vandsøjlen i yderteltet. Er I to, er Hubba Hubba HD det bedre valg, fordi I får den testvindende vejrfasthed til en lavere pris. Er I tre, eller vil I have en stor forgård, er Copper Spur UL3 eneste mulighed i feltet, der kombinerer lav vægt og tre sovepladser.

Det andet par er Stormbreak 2 mod Marmot Vapor 2. Vapor 2 koster 93 kr. mere, vejer ifølge producenten 2.821 g, har 3.000 mm vandsøjle og kommer med en tredjeplads fra Which?. Stormbreak 2 vejer 2,67 kg pakket ifølge OutdoorGearLab og har et målt gulvareal på 2,84 m². Vapor 2 har et testresultat fra Which? om vejrfasthed bag sig, og OutdoorGearLab peger for Stormbreak 2 på holdbarhed og indvendig plads. Har du et telt, der står længe samme sted i regn, er Vapor 2 det nærliggende valg, og skal teltet bæres og slås op ofte, er Stormbreak 2 bedre.

Det tredje par er Kobuk Valley 3 Plus mod Stormbreak 2. Kobuk koster 804 kr. mindre, har 4.500 mm vandsøjle og et opholdsrum, men vejer 5,1 kg og har kun én indgang. Stormbreak 2 er mindre, vejer 2,67 kg og giver mulighed for at bære teltet. Skal teltet kun være på campingpladsen og festivalen, er Kobuk Valley 3 Plus den klare vinder på pris, og hver krone, du sparer, kan bruges på bedre soveposer.

Kundeanmeldelserne fylder lidt, og tallene er små

Vi vejer kun kundebedømmelser med, når der er mindst ti af dem fra samme butik. Det rammer de fleste af teltene. Hos Outnorth har Coleman Kobuk Valley 3 Plus 33 anmeldelser og et snit på 4,5 ud af 5, og det tal bruger vi. Marmot Vapor 2 har 8 anmeldelser og 4,4 ud af 5, Hubba Hubba HD 2 anmeldelser og 4,5 ud af 5, og for Copper Spur UL3 viser siden ingen vurdering. Vi har ikke set anmeldelser af Stormbreak 2 hos Boozt. Dermed har kun ét af de fem telte nok danske kundeanmeldelser til at tælle.

Det er en begrænsning, fordi kundernes erfaringer ofte fanger det, testerne ikke når: hvordan lynlåsene har det efter en sæson, om stangen knækker, og om kondens er et problem i praksis. Vi har ikke set kommentarerne til Kobuk Valley 3 Plus, kun snittet, og derfor bruger vi dem ikke til andet end en støtte for, at teltet er et almindeligt og solgt produkt. Et snit på 4,5 fra 33 anmeldere siger ikke noget om vejrfasthed i storm.

Sådan har vi sammenlignet

Vi har sammenlignet 5 telte, der sælges i Danmark, den 23. oktober 2026. Hver model får 0–100 point for hvert kriterium nedenfor. Karakteren er det vægtede gennemsnit omregnet til en skala fra 0 til 10. Grundlaget er producenternes specifikationer og manualer, uafhængige tests, hvor de findes, og kundeanmeldelser.

  • 25 %Vejrbeskyttelse

    Vandsøjle i yderteltet og gulv, og hvad uafhængige tests har fundet om regn, vind og kondens. Højere vandsøjle og bedre testresultater giver flere point.

  • 20 %Vægt og pakmål

    Oplyst eller målt vægt og pakmål i forhold til antal sovepladser. Lavere vægt pr. person giver flere point, og mangler et mål, belønnes teltet ikke for det.

  • 20 %Plads og komfort

    Gulvareal, loftshøjde, forgårde og hvor mange personer teltet reelt rummer, ifølge producenten og de uafhængige tests.

  • 15 %Opsætning og holdbarhed

    Hvor let teltet slås op, og hvordan stof, stænger og lynlåse klarer sig ifølge testerne og kunderne. Mangler oplysninger, får teltet et lavt udgangspunkt.

  • 20 %Pris

    Den laveste pris, vi har fundet hos en dansk butik med varen på lager. Tallet falder ét point for hver 100 kr. i prisen.

Det er ikke med

Underlaget til sammenligningen er smalt. De mest detaljerede tests, som Which? har lavet, ligger bag medlemskab, og vi bruger kun det, Stiftung Warentest gengiver åbent i sin artikel fra juli 2026: hvilke telte der vandt hver gruppe, hvad de vejer og koster, og hvad testerne bemærkede. Karakterer pr. disciplin har vi ikke set. Vi har ikke fundet en åben teltest fra Forbrugerrådet Tænk, Råd & Rön, Forbrukerrådet eller Testfakta, og det er et hul, fordi netop de institutioner køber teltene selv og tester dem under nordiske forhold. OutdoorGearLab har målt Copper Spur UL3, Stormbreak 2, men under amerikanske forhold, og gennemgangen oplyser ikke, hvilken produktionsårgang der er målt. Hubba Hubba HD, Vapor 2 og Kobuk Valley 3 Plus er kun dækket af Which?. Sammenligningen omfatter ikke telte til fire personer eller flere, tipitelte, shelters, pop-up-telte og biltelte. Vi har heller ikke vurderet holdbarhed over flere år, reparationsmuligheder eller telte, der kun findes i brugtmarkedet. Vandsøjle er ikke oplyst hos Boozt for Stormbreak 2, og gulvareal mangler for Hubba Hubba HD, Vapor 2 og Kobuk Valley 3 Plus. Vi har ikke selv målt eller afprøvet teltene, og alle vurderinger bygger på andres målinger og butikkernes oplysninger.

Provision påvirker hverken karakter eller rækkefølge. Ved sammenlignelig kvalitet vælger vi først og fremmest modeller fra butikker, vi samarbejder med. Mangler en oplysning, skriver vi det i stedet for at gætte. Læs mere om, hvordan vi sammenligner.

Købsguide: sådan vælger du telt

En høj vandsøjle gør ikke alene et telt bedst i test

Vandsøjlen måles i millimeter og fortæller, hvor højt et vandtryk stoffet kan holde ude, før det siver igennem. I vores udvalg spænder tallet for yderteltet fra 1.500 mm på Copper Spur UL3 til 4.500 mm på Coleman Kobuk Valley 3 Plus, mens Hubba Hubba HD og Marmot Vapor 2 begge ligger på 3.000 mm. For gulvet er tallene 6.000 mm på Hubba Hubba HD, 5.000 mm på Vapor 2 og 1.500 mm på Copper Spur UL3. Hos Boozt oplyses der ingen vandsøjle for Stormbreak 2, så den model kan ikke placeres på den akse.

Men tallet bestemmer ikke resultatet alene. Which? lod 31 telte stå en uge på en campingplads i England og vurderede hver dag, hvordan de klarede vind, regn, hagl og sne, og Stiftung Warentest refererer, at Hubba Hubba HD blev testvinder blandt de små telte. Vapor 2 blev nummer tre og er ifølge samme kilde lige så vandtæt som vinderen. Kobuk Valley 3 Plus har på papiret den højeste vandsøjle, men Which? skriver samtidig, at ventilationen kunne være bedre. Et telt med tæt stof og for lidt luft kan give kondens på indersiden, og her er Which?s bemærkning om ventilationen værd at lægge mærke til.

Gulvet har sin egen vandsøjle, fordi det udsættes for tryk fra din vægt og fra vand, der samler sig under teltet. Hubba Hubba HD har 6.000 mm i gulvet, Vapor 2 5.000 mm og Copper Spur UL3 1.500 mm, mens Kobuk Valley 3 Plus ikke oplyser et tal. Forskellen mellem 1.500 og 6.000 mm er firedobbelt, og den mærkes mest, hvis du slår teltet op på lav jord efter regn. Det betyder, at du skal læse vandsøjlen sammen med konstruktionen. Hubba Hubba HDs søstermodel NX tåler ifølge Stiftung Warentest kun 1.200 mm, og Which? mener alligevel, at den egner sig til sommercamping. Skal du kun på sommertur, er den slags forskelle mindre vigtige, og så kan prisen få lov til at vinde. Skal du ud i efterår og forår, er det rimeligt at lade vandsøjlen og testresultaterne veje tungere end vægten. Copper Spur UL3 er den model, der passer dårligst til skiftende vejr, hvis du alene går efter vandsøjle, fordi dens tal er det laveste i feltet. OutdoorGearLab kalder dog beskyttelsen overraskende god for så let et telt.

Vægten pr. person afgør, om teltet bliver hjemme

Et to-personers telt på 1,8 kg lyder som 0,9 kg pr. person, men sådan regner ikke alle. Hubba Hubba HDs vægt er producentens totalvægt, og Stormbreak 2s vægt er målt af OutdoorGearLab med alt pakket. De tal kan ikke sættes direkte op mod hinanden, men de peger i samme retning. Copper Spur UL3 vejer 1,73 kg pakket ifølge OutdoorGearLab, hvilket er 0,58 kg pr. sovepladsen ved tre. Hubba Hubba HD er 0,90 kg pr. person, Vapor 2 er 1,41 kg pr. person ved to, og Stormbreak 2 er 1,33 kg pr. person. Kobuk Valley 3 Plus er 1,7 kg pr. person ved tre.

Hvis du vil se, hvad lavere vægt koster, kan du regne prisen pr. sparet kilo. Fra Stormbreak 2 til Hubba Hubba HD sparer du 0,87 kg for 2.590 kr., det vil sige 2.977 kr. pr. kilo. Fra Vapor 2 til Hubba Hubba HD sparer du 1,02 kg for 2.497 kr., eller 2.446 kr. pr. kilo. Fra Stormbreak 2 til Copper Spur UL3 sparer du 0,94 kg for 3.738 kr., altså 3.977 kr. pr. kilo, men får samtidig en tredje sovepladsen. Alle tre sammenligninger blander producentens tal med målte tal, så brug dem som en pejling og ikke som en facitliste.

Vægten er mindre vigtig, hvis teltet kommer med bilen. Så er Coleman Kobuk Valley 3 Plus til 1.195 kr. og 5,1 kg et fornuftigt valg, fordi vægten ligger i bagagerummet og ikke på ryggen. På en vandretur er 5,1 kg til gengæld 3,3 kg mere end Hubba Hubba HD. Valget handler derfor mere om turens karakter end om teltets kvalitet.

Plads til tre betyder sjældent tre med bagage

Navnene på telte lyver, når de bliver rundet op. Copper Spur UL3 har 3,8 m² gulv ifølge Outnorth, og OutdoorGearLab målte 41,0 kvadratfod, hvilket passer. Det er 1,27 m² pr. person ved tre. Alligevel skriver OutdoorGearLab, at teltet er meget rummeligt for to, mens tre kun får plads med lidt bagage. Stormbreak 2 er et rent to-personers telt med 2,84 m² gulv, altså 1,42 m² pr. person.

Kobuk Valley 3 Plus har en sovekabine på 210 x 180 cm. Det giver som rektangel 3,78 m² eller 1,26 m² pr. person ved tre, og så er der opholdsrummet foran på 110 x 185 cm. Hubba Hubba HD og Vapor 2 oplyser ikke gulvareal, og vi kan derfor kun sammenligne dem på mål som loftshøjde, der er 102 cm for HD og 104 cm på det højeste punkt for Vapor 2. Which? skriver, at Hubba Hubba HD er lidt trangt til to personer, og at Vapor 2 har for lidt opbevaringsplads til udstyr.

Hvis du går alene eller to på tur, er det sjældent gulvarealet, men forgårdene og indertelt-bredden, der bestemmer, om det er til at holde ud. Her passer Copper Spur UL3 og Stormbreak 2 bedst, mens Hubba Hubba HD og Vapor 2 er teltene til dem, der bruger teltet til at sove og skifte tøj i. Skal der være plads til at sidde ude af regnen, er Kobuk Valley 3 Plus den eneste model, hvor opholdsrummet er bygget ind.

Forgården er det sted, hvor våd bagage ender

Forgården, eller apsis, er området under yderteltet uden for sovekabinen. OutdoorGearLab har målt den: 9,0 kvadratfod pr. side på Copper Spur UL3, og 9,8 på Stormbreak 2. Omregnet er det 0,84 og 0,91 m² pr. side. Begge har to døre, så hver person kan have sin egen forgård. Hubba Hubba HD har ifølge Outnorth to indgange og gode forgårde, men arealet er ikke oplyst, og Vapor 2 har to meshdøre uden oplyst forgårdsstørrelse.

Copper Spur UL3 har den særlige detalje, at forgårdene kan laves til markiser med to vandrestave. OutdoorGearLab skriver, at det mest er en solskærm, men at det også giver et tørt sted til at lave mad i let regn. Det kræver til gengæld to stave, og dem har man ikke altid med på en kort tur.

Hvis du ofte camperer i regn, er forgårdens størrelse et bedre spørgsmål end sovekabinens. Her vinder Stormbreak 2 med 0,91 m² pr. side, mens Kobuk Valley 3 Plus med sit opholdsrum på 110 x 185 cm er en helt anden type løsning med ét stort rum i stedet for to små. Den passer til familier og festivaller, ikke til to personer med rygsække.

Fritstående betyder ikke stormsikret

Et fritstående telt kan stå, uden at pløkkerne holder det oppe. Det er praktisk på hård jord, på klippe og på campingpladser med faste underlag. Hubba Hubba HD er fritstående, kan bruges uden ydertelt og har ifølge Outnorth stænger i DAC NFL. Copper Spur UL3 og Stormbreak 2 er klassificeret som fritstående to-dørs telte af OutdoorGearLab. Men fritstående er ikke det samme som stormsikret. Alle telte skal have pløkker i for at klare vind, og Which? bemærker, at Hubba Hubba HDs medfølgende pløkker ikke rækker til alle barduner.

Stoffets tykkelse spiller også ind. Copper Spur UL3 har 15D i både yderteltet og inderteltet og 20D i gulvet ifølge Outnorth, og OutdoorGearLab kalder stoffet mindre slidstærkt end i de tungere telte. Vapor 2 har 68D i yderteltet og gulv ifølge samme butik og er dermed bygget til at tåle mere, men vejer også 2.821 g. Stormbreak 2 er ifølge OutdoorGearLab holdbart, og det er en af grundene til vægten på 2,67 kg. Copper Spur UL3s footprint sælges separat, og Outnorth anbefaler at bruge et for at forlænge gulvets levetid.

Valget er derfor et kompromis mellem at bære mindre og passe mere på teltet. Går du på bar jord og sjældent flytter teltet, kan et tungere telt med tykkere gulv holde i flere år. Går du på ujævn, stenet jord og vil spare på ryggen, er et let telt med footprint det mest fornuftige, men det kræver omtanke ved hver opsætning.

Pris pr. sovepladsen narrer, hvis du glemmer vægten og rabatten

Pr. sovepladsen er Kobuk Valley 3 Plus billigst med 398 kr., foran Stormbreak 2 med 1.000 kr., Vapor 2 med 1.046 kr., Copper Spur UL3 med 1.912 kr. og Hubba Hubba HD med 2.295 kr. Rækkefølgen følger groft sagt vægten bagvendt: de to letteste telte pr. person er også de to dyreste. Man betaler altså for lav vægt, og spørgsmålet er, om du bærer teltet nok til at få glæde af det.

Prisen i oversigten er desuden en rabatpris hos Outnorth. Hubba Hubba HD er nedsat fra 6.119 kr. til 4.589 kr., Copper Spur UL3 fra 7.649 kr. til 5.737 kr. og Vapor 2 fra 2.789 kr. til 2.092 kr., alle med 25 procent. Outnorth nævner en kampagne, og de vejledende priser viser, hvad teltene koster uden den. Til de vejledende priser ville Hubba Hubba HD koste 1.530 kr. mere. Prisen er kontrolleret den 23. oktober 2026, og den kan ændre sig, så tjek butikken, før du beslutter dig.

Hvis du kun skal bruge teltet en gang om året, er det svært at retfærdiggøre en pris på over 4.500 kr. for et to-personers telt, og her er Stormbreak 2 til 1.999 kr. eller Vapor 2 til 2.092 kr. de nemme valg. Skal du på flere ture om året og bære det over længere afstande, er Hubba Hubba HD den model, hvor prisen pr. brugt nat falder hurtigt. Regn selv: ved ti nætter pr. år koster HD 459 kr. pr. nat det første år, mens Stormbreak 2 koster 200 kr.

Pakmålet afgør, om teltet kan ligge i rygsækken eller skal spændes udenpå

Pakmålet er den anden halvdel af vægten. Hubba Hubba HD pakker til 51 x 13 cm ifølge Outnorth, Copper Spur UL3 til 53 x 15 cm, Marmot Vapor 2 til 56 x 17 x 17 cm og Coleman Kobuk Valley 3 Plus til 58 x 16 x 16 cm. OutdoorGearLab målte Stormbreak 2 til 20 x 6,5 tommer, hvilket er 51 x 17 cm. Hubba Hubba HD er den tyndeste pakke. Forskellen til de tykkeste er 4 cm i diameter, hvilket kan afgøre, om teltet kan ligge i rygsækkens hovedrum eller skal spændes fast udenpå.

Stormbreak 2 er med 2,67 kg pakket den model, hvor pakmålet gør mest ondt blandt to-personers teltene, fordi vægt og volumen ligger i samme ende. For Kobuk Valley 3 Plus er spørgsmålet irrelevant, fordi teltet er beregnet til bilen. Hubba Hubba HD og Copper Spur UL3 har både lav vægt og lille pakmål, og det er en del af forklaringen på deres høje priser.

Sæsonen sætter også en grænse. Outnorth angiver både for Copper Spur UL3 og Marmot Vapor 2, at de passer til forår, sommer og efterår. Det er tre-sæsontelte, og ingen af modellerne her er beskrevet som vintertelte. Skal du på tur i frostvejr, hører de fem telte derfor ikke hjemme på listen, uanset hvor høj vandsøjlen er.

Turtypen bestemmer valget, ikke rangeringen

Rangeringen på siden følger vores fem kriterier, men den passer ikke til alle ture. En weekendtur med bilen til en campingplads stiller andre krav end fem dages vandring. Til bilturen er vægten ligegyldig, og her giver Coleman Kobuk Valley 3 Plus til 1.195 kr. mest for pengene: tre sovepladser, et opholdsrum, 4.500 mm vandsøjle og 4,5 ud af 5 fra 33 anmeldere hos Outnorth. At den ligger sidst på listen, skyldes, at vægten på 5,1 kg tæller 20 procent i vores model, og at opsætningen ikke er omtalt af nogen kilde.

Til to personer, som går korte ture og sover i telt tre til fem nætter om året, er Stormbreak 2 til 1.999 kr. eller Marmot Vapor 2 til 2.092 kr. det rimelige valg. Forskellen mellem dem er 93 kr. De to er næsten lige dyre, så valget afhænger af, hvad du vil have bevis for: Which? har placeret Vapor 2 som nummer tre blandt små telte, mens OutdoorGearLab har målt Stormbreak 2 og peger på holdbarhed og indvendig plads. Vapor 2 har 3.000 mm vandsøjle, mens Stormbreak 2 ikke har nogen oplyst.

Til to personer, der går flere dage og vil have telt bedst i test i den forstand, at vejrværn og vægt vejer tungt, er Hubba Hubba HD den model, vi vil pege på. Er I tre, og vil I have lav vægt, er Copper Spur UL3 det eneste svar i udvalget. Begge koster over 4.500 kr., så de to valg er en investering, som skal bruges mange gange. Regnestykket er enkelt: 4.589 kr. delt på 20 nætter er 229 kr. pr. nat, mens Stormbreak 2 på 1.999 kr. er 100 kr. pr. nat. Forskellen på 129 kr. pr. nat er prisen for 0,87 kg lavere vægt og en testvinder-titel.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket telt er bedst i test?

MSR Hubba Hubba HD 2P er telt bedst i test ifølge vores sammenstilling. Det blev testvinder blandt små telte hos Which?, vejer 1.800 g ifølge Outnorth og har 3.000 mm vandsøjle i yderteltet. Det koster 4.589 kr. hos Outnorth. Placeringen bygger på vores kriterier for vejr, vægt, plads, opsætning og pris, ikke på en samlet karakter fra en enkelt tester.

Hvad er det bedste telt til to personer?

Hubba Hubba HD 2P er det bedste to-personers telt i vores sammenligning, hvis du vil bære det og have godt vejrværn. Stormbreak 2 til 1.999 kr. er det bedste, hvis prisen er vigtigst, og Copper Spur UL3 er det letteste pr. person, hvis I vil have ekstra plads. Marmot Vapor 2 er et mellemvalg til 2.092 kr., som Which? placerer som nummer tre blandt små telte.

Hvad betyder vandsøjle på et telt?

Vandsøjlen i millimeter angiver, hvor højt et vandtryk stoffet kan holde ude. Yderteltet på Hubba Hubba HD har 3.000 mm og gulvet 6.000 mm ifølge Outnorth, mens Copper Spur UL3 har 1.500 mm begge steder. Tallet siger noget om stoffet, men ikke om hele teltet: sømme, ventilation og konstruktion spiller også ind, og derfor bruger vi uafhængige tests ved siden af.

Hvad koster et godt telt i 2026?

I vores udvalg koster de fem telte fra 1.195 kr. til 5.737 kr. hos Outnorth og Boozt. Coleman Kobuk Valley 3 Plus er billigst, Stormbreak 2 koster 1.999 kr., og Marmot Vapor 2 2.092 kr. Hubba Hubba HD koster 4.589 kr. og Copper Spur UL3 5.737 kr. Flere af priserne er kampagnepriser, så tjek butikken, før du køber.

Hvilket telt er lettest at bære?

Copper Spur UL3 vejer 1.760 g ifølge Outnorth og blev målt til 1,73 kg pakket af OutdoorGearLab, hvilket giver 0,58 kg pr. sovepladsen. Hubba Hubba HD vejer 1.800 g og giver 0,90 kg pr. person. De to er de eneste i udvalget under 2 kg. Kobuk Valley 3 Plus på 5,1 kg er bygget til bilen.

Hvad er forskellen på Hubba Hubba HD og NX?

Ifølge Stiftung Warentest tåler NX kun 1.200 mm vandsøjle og egner sig til sommercamping, mens HD er testvinder og tåler 3.000 mm. Outnorth beskriver HD som en model med kraftigere dug og mindre myggenet i inderteltet end LT-versionen, og uden stormflapper for at give mindre kondens. NX indgår ikke i vores udvalg, fordi vi ikke har kunnet bekræfte den præcise version på lager.

Skal jeg bruge et footprint under teltet?

Det afhænger af teltet. Outnorth anbefaler et footprint til Copper Spur UL3 for at forlænge gulvets levetid, og det medfølger ikke. OutdoorGearLab kalder Stormbreak 2 holdbart, så der er behovet mindre. Har du et let telt og stenet underlag, er et footprint en billig forsikring.

Hvorfor er Copper Spur UL3 så dyr?

Teltet koster 5.737 kr. hos Outnorth, nedsat fra en vejledende pris på 7.649 kr. Det er det letteste telt pr. sovepladsen i udvalget og har 3,8 m² gulv. Du betaler for lav vægt og plads, men afstår vandsøjle og robusthed: yderteltet har 1.500 mm, og OutdoorGearLab kalder stoffet mindre slidstærkt. For to personer, der sjældent bærer det, er billigere telte et bedre køb.

Findes teltene på lager i Danmark?

Vi har kontrolleret den 23. oktober 2026, at Hubba Hubba HD 2P, Copper Spur UL3, Marmot Vapor 2 og Coleman Kobuk Valley 3 Plus kan lægges i kurven hos Outnorth, og at Stormbreak 2 er på lager hos Boozt. Lagerstatus ændrer sig hurtigt, især for telte med kampagnepriser, så tjek butikken.

Kan teltene bruges om vinteren?

Outnorth beskriver Copper Spur UL3 og Marmot Vapor 2 som telte til forår, sommer og efterår, og vi har ikke fundet vinterbeskrivelser for de andre modeller. Skal du sove i teltet i frostvejr, er det en anden kategori, som ikke indgår her.

Hvor lille pakker teltene?

Hubba Hubba HD pakker til 51 x 13 cm ifølge Outnorth, Copper Spur UL3 til 53 x 15 cm og Marmot Vapor 2 til 56 x 17 x 17 cm. OutdoorGearLab målte Stormbreak 2 til 20 x 6,5 tommer. Kobuk Valley 3 Plus pakker til 58 x 16 x 16 cm.

Hvad er forskellen på Stormbreak 2 og Vapor 2?

Vapor 2 koster 2.092 kr. mod 1.999 kr. og har 3.000 mm vandsøjle i yderteltet og 2.821 g i vægt ifølge Outnorth. Stormbreak 2 vejer 2,67 kg pakket ifølge OutdoorGearLab og har ikke nogen oplyst vandsøjle hos Boozt. Vapor 2 har en tredjeplads fra Which? bag sig, og Stormbreak 2 har holdbarhed og indvendig plads som styrker. Prisforskellen er kun 93 kr.

Kilder

Flere sammenligninger inden for træning & fritid

VirtuFit CTR 3.0iBedste crosstrainer9 modeller sammenlignet8,0VirtuFit CTR 3.0iGarmin Edge 840Bedste cykelcomputer6 modeller sammenlignet9,0Garmin Edge 840TriggerPoint GRID 1.0Bedste foam roller7 modeller sammenlignet7,6TriggerPoint GRID 1.0UREVO Spacewalk E4WBedste gåbånd7 modeller sammenlignet8,4UREVO Spacewalk E4WNikon Monarch M7 10x42Bedste kikkert6 modeller sammenlignet6,7Nikon Monarch M7 10x42Campingaz Powerbox Plus 24 lBedste køletaske6 modeller sammenlignet8,0Campingaz Powerbox Plus 24 lNemo Tensor All-Season RegularBedste liggeunderlag9 modeller sammenlignet7,2Nemo Tensor All-Season RegularNextorch E52CBedste lommelygte6 modeller sammenlignet7,8Nextorch E52CGymstick GT7.0Bedste løbebånd9 modeller sammenlignet7,5Gymstick GT7.0Asics Novablast 6Bedste løbesko7 modeller sammenlignet7,9Asics Novablast 6Garmin Forerunner 965Bedste løbeur7 modeller sammenlignet8,4Garmin Forerunner 965Finnlo Exum XTRBedste motionscykel9 modeller sammenlignet8,1Finnlo Exum XTRBlack Diamond Spot 400-RBedste pandelampe8 modeller sammenlignet8,2Black Diamond Spot 400-RPolar H10Bedste pulsbælte6 modeller sammenlignet8,6Polar H10Concept2 RowErgBedste romaskine7 modeller sammenlignet8,6Concept2 RowErgGregory Nano 18Bedste rygsæk6 modeller sammenlignet7,6Gregory Nano 18Bast Näver PremiumBedste saunatelt8 modeller sammenlignet7,3Bast Näver PremiumSmith 4D MagBedste skibriller7 modeller sammenlignet7,7Smith 4D MagMarmot Trestles Elite Eco 20Bedste sovepose5 modeller sammenlignet6,5Marmot Trestles Elite Eco 20Hammer Speed Race SBedste spinningcykel7 modeller sammenlignet7,5Hammer Speed Race SWatery Global 10'6Bedste SUP-board6 modeller sammenlignet9,5Watery Global 10'6Salta Cosmos 305Bedste trampolin6 modeller sammenlignet6,7Salta Cosmos 305LifeStraw Peak Squeeze 1 LBedste vandfilter7 modeller sammenlignet7,8LifeStraw Peak Squeeze 1 LinSPORTline Julisa 3DBedste vibrationstræner9 modeller sammenlignet8,1inSPORTline Julisa 3DManduka PRO 6 mmBedste yogamåtte7 modeller sammenlignet7,7Manduka PRO 6 mm

Alt inden for træning & fritid